УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Золотобородник цикадовий Chrysopogon gryllus (L.) Trin. (Andropogon gryllus L.)

Золотобородник цикадовий (Chrysopogon gryllus (L.) Trin. (Andropogon gryllus L.)) Карта поширення Золотобородник цикадовий в Україні

Таксономічна належність: Родина Тонконогові (Злакові) — Poaceae (Gramineae).

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Середземнорський вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пд.-сх. частина Центральної Європи, Середземномор’я, Мала Азія, Кавказ, Іран. В Україні зростає в пд. частині Зх. Лісостепу та на крайньому пд. Степу. Адм. регіони: Вн, Од, Хс, Зп.

Чисельність та структура популяцій: Кількість популяцій невелика (окол. м. МогилівПодільського та Одеська обл., окол. м. Вилково; Херсонська обл., Скадовський р-н, о-в Джарилгач, Запорізька обл., окол. м. Бердянська у гирлі р. Берда), але чисельність досить висока. На о-ві Джарилгач в окремих місцях рослини утворюють суцільні зарості, витісняючи з підвищених ділянок інші злаки.

Причини зміни чисельності: Вузька еколого-ценотична амплітуда, що лімітується різними як природними, так і антропогенними (видобування вапняку тощо) факторами, незначна кількість екотопів відповідного типу.

Умови місцезростання: Зростає на пісках і піщаних, солонцюватих ґрунтах в угрупованнях кл. Festucetea vaginatae (о. Джарилгач) та на задернованих вапнякових схилах (окол. м. МогилівПодільського). Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина з густою мичкою коренів. Утворює щільні дернини з чисельних безплідних пагонів, які покриті довгими, угору спрямованими плескатими або вздовж згорнутими листками. Стебло 50–150 см завишки, міцне, у вузлах трохи волосисте. Суцвіття волотеподібне, 16–24 см завдовжки, з чисельними (до 20) гілочками, зібраними в мутовки. Колоски вузьколанцетні, до 1 см завдовжки, одноквіткові, зібрані по три на кінцях гілочок суцвіття, але плодоносить тільки один, двостатевий, два інших — тичинкові або недорозвинені. При основі кожної групи колосків є пучок прямих залозистих волосків. Нижня колоскова луска двостатевого колоска без остюка, з боків покрита довгими шипами; верхня колоскова луска закінчується довгим (до 11 мм завдовжки) остюком. Нижня квіткова луска плідного колоска плівчаста, закінчується колінчастим остюком до 4 мм завдовжки. Цвіте у травні–серпні; плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в заказнику «Джарилгацький». Зараз вид просунувся далеко за межі 300гектарного ботанічного заказника. Рекомендується створити заказники в усіх відомих місцях зростання виду. Заборонено випасання, сінокосіння, випалювання, порушення місцезростань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вид інтродуковано на ділянки Чорноморського БЗ.

Господарське та комерційне значення: Ґрунтотвірне, протиерозійне, декоративне.

Джерело: Бойко, 1988; Заверуха, Андриенко, Протопопова, 1983; Злаки України, 1977; Собко, 2005; ЧКУ, 1996.