УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Строчок Слоневського Gyromitra slonevskii Heluta

Строчок Слоневського (Gyromitra slonevskii Heluta) Карта поширення Строчок Слоневського в Україні

Таксономічна належність: Родина Дісцинові — Discinaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Рідкісний вид з диз’юнктивним ареалом, описаний з території України.

Ареал виду та його поширення в Україні: Відомий тільки на території України. Знайдений лише в Лівобережному (ур. Гнилиця Сумського лісництва Сумського держлісгоспу; поблизу с. Могриця Сумського р-ну Сумської обл.; окол. с. Шкурати Пирятинського р-ну Полтавської обл.) та Правобережному Лісостепу (Канівський ПЗ; РЛП «Трахтемирів»; заказник державного значення «Лісники»; окол. смт. Калинівка Васильківського р-ну Київської обл.). Адм. регіони: Кв, См, Пл, Чк.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється дуже рідко, переважно групами з декількох плодових тіл.

Причини зміни чисельності: Знищується людиною насамперед як декоративний вид.

Умови місцезростання: Листяні ліси, на ґрунті чи зовсім гнилій деревині листяних порід, найчастіше осики.

Загальна біоморфологічна характеристика: Плодове тіло заввишки 9,5–16,5 см. Шапинка дуже мінлива, неправильної форми, від митроподібної (майже конусоподібної) до сідлуватої з двома верхівками, складається з двох чи кількох лопатей, краї яких зростаються, пустотіла, спочатку каштанова, потім темнокаштанова, 5,5–10,5 см за висотою, 7–10 см в діаметрі. Лопаті складчасті, зростаються краями, однак нижній край завжди вільний, не приростає до ніжки. Ніжка біла, її поверхня трохи буріє при пошкодженні, оксамитова, товста, ребриста, ребра можуть галузитися в верхній частині, майже виповнена (з кількома дрібними порожнинами), трохи стиснута, 6–8 см заввишки, 4–6,5 см завтовшки. М’якуш білий, із запахом редьки. Сумки циліндричні, 475–488×18–22 мкм, 8-спорові. Парафізи розгалужені, 6–7 мкм завтовшки, їхні верхівки переважно потовщені — до 9 мкм завтовшки. Спори видовжено-еліпсоїдальні, часто несиметричні, з однією центральною великою і двома малими бічними краплинами, майже гладкі, замість придатків дві невеличкі гранули, 27–35×11–15 мкм. Споровий порошок білий. Плодоносить у квітні — на початку травня. Гумусовий сапротроф.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється як раритетний представник біорізноманітності в Канівському ПЗ, РЛП «Трахтемирів» та заказнику державного значення «Лісники». Вид необхідно виділити в чисту культуру і підтримувати в відповідних колекціях культур.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Ґрунтотвірне.

Джерело: Гелюта, 2001; Карпенко, 2004.