УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Зморшок товстоногий Morchella crassipes (Vent.) Pers

Зморшок товстоногий (Morchella crassipes (Vent.) Pers) Карта поширення Зморшок товстоногий в Україні

Таксономічна належність: Родина Зморшкові — Morchellaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Рідкісний вид, що займає проміжне становище між Мorchella vulgaris (Pers.) Boud. та М. esculenta (L.) Pers., найбільший серед зморшків.

Ареал виду та його поширення в Україні: Зх. Європа, Центральна Європа (Україна), Пн. Америка. В Україні відомий з Правобережного Лісостепу (пд. окол. Києва, Канівські дислокації, Чорний ліс північніше м. Знам’янки Кіровоградської обл.), Харківського Лісостепу (Тростянецький р-н) та Гірського Криму (Бахчисарайський р-н). Адм. регіони: Кв, Чк, Кд, Хр, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється поодинці або групами з 2–3 плодових тіл.

Причини зміни чисельності: Не досліджені.

Умови місцезростання: Листяні ліси з граба, клена, ясена і тополі, на багатому органічними речовинами ґрунті, часто вкритому мохом.

Загальна біоморфологічна характеристика: Плодове тіло велике, товсте, заввишки до 23,5 см. Шапинка 5–8,5 см заввишки, діаметром 3–5, до 10 см, жовтувато-сірувата, широкояйцеподібна або овальна, до циліндрично-конічної, з глибокими виїмками, край прирослий до ніжки. Ніжка 4–17×4–8 см, жовтувато-біла, горбкувата, з поздовжніми нерівними борозенками, потовщується в апікальній частині і до низу, порожниста, ламка. Сумки 200–215×22 мкм, 8-спорові, циліндричні. Спори 20–30×12–18 мкм, еліпсоїдні, гладенькі, світло-жовтуваті. Споровий порошок кремовий. Парафізи ниткоподібні, на верхівці розширені. Плодові тіла з’являються у квітні — травні. Гумусовий сапротроф.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Канівському ПЗ та Чорноліському заказнику загальнодержавного значення. Вид необхідно виділити в чисту культуру і підтримувати у відповідних колекціях культур, а також з’ясувати причини зміни чисельності.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Зберігається в колекції культур шапинкових грибів Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України.

Господарське та комерційне значення: Ґрунтотвірне. Умовно їстівний.

Джерело: Бухало та ін., 2006; Зерова, Яценко, 1974; Смицкая, 1980; Сміцька, 1996; Сміцька, Смик, Славна, 1975.