УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Ласалія пухирчаста Lasallia pustulata (L.) Merat (=Umbilicaria pustulata (L.) Hoffm.)

Ласалія пухирчаста (Lasallia pustulata (L.) Merat (=Umbilicaria pustulata (L.) Hoffm.)) Карта поширення Ласалія пухирчаста в Україні

Таксономічна належність: Родина Умбілікарієві — Umbilicariaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Реліктовий (третинний) вид.

Ареал виду та його поширення в Україні: Європа, Урал, Казахстан (гори Мугоджари), Пд.-Зх. Сибір (Алтай і Саяни), Китай (можливо), Африка, Канарські о-ви, Пн. і Центральна Америка. Лісостеп — Кіровоградська обл. (околиці Кіровограда, біля с. Люшневате Голованіського р-ну, вздовж Пд. Бугу в Ульяновському р-ні). Степ — Миколаївська обл. (біля с. Мигії Первомайського р-ну та с. Трикратного Вознесенського р-ну), Донецька обл. (Володарський р-н), можливо, передмістя Запоріжжя; Пд. берег Криму (г. Кастель і Аю-Даг, Мис Мартьян). Адм. регіони: Кд, Дц, Мк, Зп, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється великими групами, рідше — поодинці.

Причини зміни чисельності: Забруднення повітря, випадання кислотних дощів тощо.

Умови місцезростання: Відшарування силікатних порід; на відкритих та слабко затінених місцях з досить частим періодичним зволоженням — туманом, росою.

Загальна біоморфологічна характеристика: Слань (діаметр до 10 см, іноді понад 25 см) листувата, прикріплена до субстрату центральним гомфом. Поверхня слані сіра або темно-сіро-коричнева, у центрі з білуватою поволокою, з численними пухирчастими здуттями (пустулами) та ізидіями, зібраними в щільні пучки. Зісподу слань брудно- або темно-коричнева, дрібнозернисто арельована, з ямчастими западинами. Апотеції бувають рідко. Розмножується нестатевим (пікноконідіями, фрагментами слані та коралоподібними ізидіями) та статевим (муральними спорами) шляхом.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у відділенні «Кам’яні Могили» (лише в межах Донецької обл.) Українського степового ПЗ, у заказниках загальнодержавного значення «Аю-Даг», «Мис Мартьян» і місцевого значення — «Кастель» (Крим). Слід контролювати стан популяцій на цій території, дослідити можливі місцезнаходження та в разі виявлення виду взяти їх під охорону.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Oкснеp, 1937; Oкснеp, 1968; Определитель лишай- ников…, 1978; Копачевская, 1986; ЧКУ, 1996.