УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Ласалія російська Lasallia rossica Dombr. (=Umbilicaria rossica (Dombr.) Golubk.)

Ласалія російська (Lasallia rossica Dombr. (=Umbilicaria rossica (Dombr.) Golubk.)) Карта поширення Ласалія російська в Україні

Таксономічна належність: Родина Умбілікарієві — Umbilicariaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Реліктовий (третинний) вид.

Ареал виду та його поширення в Україні: Європа, Пн. Кавказ, Урал, Пд.-Зх. Сибір, Пн. Монголія, Далекий Схід. Українські Карпати (масив Чорногора, г. Шпиці, Смотрич та Піп Іван). Адм. область: Ів.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється групами, рідше поодинці.

Причини зміни чисельності: Едафічно-кліматичні фактори (зволоження субстрату, вологість повітря, освітленість місць зростання).

Умови місцезростання: Відшарування магматичного гнейсу (альпійський пояс).

Загальна біоморфологічна характеристика: Слань (діаметр від 2,5–5 до 11,5 см) листувата, з численними пухирчастими здуттями (пустулами); прикріплена до субстрату центральним гомфом. Поверхня слані блідо-сіра або темно-сіра (з коричнюватим або чорнуватим відтінком) та білуватим нальотом. Зісподу слань сірувато-коричнева (у центрі — чорнувата або чорна), вкрита сіруватим нальотом. По краях слані та на її поверхні розвиваються ізидії — одиничні або групами. Апотеції (діаметр 1–2,5 мм) є майже завжди, досить численні, на коротких товстих ніжках. Розмножується нестатевим (пікноконідіями, фрагментами слані й лускоподібними ізидіями) та статевим (спорами) шляхом.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у Карпатському НПП. Слід контролювати стан популяцій на цій території, дослідити можливі місцезнаходження та в разі виявлення виду взяти їх під охорону. Здійснювати заходи, спрямовані на збереження альпійських екосистем.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Домбровская, 1978; Определитель лишайников…, 1978; ЧКУ, 1996.