УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Паннарія шерстиста Pannaria conoplea (Ach.) Bory, Pannaria lanuginosa (Hoff.) Szat.

Паннарія шерстиста (Pannaria conoplea (Ach.) Bory, Pannaria lanuginosa (Hoff.) Szat.) Карта поширення Паннарія шерстиста в Україні

Таксономічна належність: Родина Панарієві — Pannariaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Монтанний диз’юнктивний лишайник, чутливий до змін лісових екосистем.

Ареал виду та його поширення в Україні: Розсіяно поширений в горах Європи, на Кавказі, в пн. та помірній частині Азії, Пн. Америці, на Антильських о-вах, Пд. Америці, Африці, на Канарських о-вах, Мадагаскарі, Австралії, Новій Зеландії та Океанії. Українські Карпати, Гірський Крим. Адм. регіони: Зк, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється невеликими групами або поодинці. За останні десятиріччя чисельність місцезнаходжень виду різко зменшилася, частина місцезнаходжень зникла.

Причини зміни чисельності: Знищення локалітетів під час суцільного вирубування гірських лісів.

Умови місцезростання: В горах; на корі старих листяних дерев (переважно буків) та на вкритих мохом затінених безвапнякових скелях.

Загальна біоморфологічна характеристика: Слань притиснутаа до субстрату, матова, світло-жовтувато-сіра, складається з простих та глибоко розсічених на долі, 0,2–0,25 мм завтовшки, лусочок, по краю зарубчастих, в центрі, пізніше майже всі з численними світлоголубувато-сірими до буруватих зернистими соредіями (ізидіями), які іноді зливаються в зернисту кірку. Знизу слань чорна з синьозелено-чорним чи синюватим волокнистим товстим шаром численних ризин. Долі лусочок здебільшого розташовані променисто, на периферії розширені та неправильно, вилчасто або віялоподібно розгалужені, зарубчасті, по краю з невеликими зубочками, на кінцях здебільшого вкриті поволокою. Апотеції сидячі, до 2 мм у діаметрі, з червонувато-коричневим, жовтувато-червонуватим плоским матовим диском, обведеним цілим постійним соредіозним, досить товстим сланевим краєм. Розмножується нестатевим (соредіями чи ізидіями) та статевим (безбарвними довгастими чи овальними одноклітинними спорами) шляхом.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у Карпатському БЗ. Необхідно контролювати стан популяцій, розширювати мережу природно-заповідних об’єктів, включаючи відомі сучасні локалітети виду, та здійснювати заходи, спрямовані на збереження старих лісових масивів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Kondratyuk, 2003; Макаревич и др., 1982; Oкснеp, 1956; Определитель лишайников…, 1975.