УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Цетрарія степова, целокаулон степовий, корнікулярія степова Cetraria steppae (Savicz) Kärnef. (Coelocaulon steppae (Savicz.) Barreno &Vazques, Cornicularia steppae Savicz).

Цетрарія степова, целокаулон степовий, корнікулярія степова (Cetraria steppae (Savicz) Kärnef. (Coelocaulon steppae (Savicz.) Barreno &Vazques, Cornicularia steppae Savicz).) Карта поширення Цетрарія степова, целокаулон степовий, корнікулярія степова в Україні

Таксономічна належність: Родина Пармелієві — Parmeliaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Євразійський аридний вид.

Ареал виду та його поширення в Україні: Поволжя, Пн. Кавказ, Казахстан, Пд. Сибір. Лісостепова та степова зони (розсіяно), Гірський Крим, пд. берег Криму. Адм. регіони: Хр, Дц, Од, Мк, Хс, Зп, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється досить великими групами або поодинці.

Причини зміни чисельності: Розорювання степових ділянок, випасання овець, заростання відкритих ділянок степу.

Умови місцезростання: Міждернинні проміжки (на ґрунті) у злакових, злаково-лучних та полинових степах, піщаних аренах, гірських степах південного типу, часто разом з іншими кочівними лишайниками (пармелія грубо зморшкувата, ксантопармелія камчадальська, цетрарія шипувата тощо).

Загальна біоморфологічна характеристика: Слань 1–3 см заввишки, кущиста, більшменш куляста, коричнева та темнокоричнева, зазвичай матова; до субстрату не прикріплена. Гілочки круглястоциліндричні, дихотомічно або неправильно розгалужені, основні гілочки 0,5 мм завширшки, бічні — від 0,1 до 0,5 мм. Апотеції не відомі. Розмножується нестатевим шляхом (пікноконідіями та фрагментами слані).

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у БЗ «Асканія-Нова» та АзовоСиваському НПП, у відділі Українського степового ПЗ «Кам’яні Могили». Необхідно контролювати стан популяцій на вказаних територіях та розробити норми помірного навантаження на степові ділянки з метою збереження виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: ЧКУ, 1996; Копачевская, 1986; Макаревич, Навроц- кая, Юдина, 1982; Oкснеp, 1937, 1993; Определи- тель лишайников…, 1971; Томин, 1937.