УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Аллоцетрарія Океза (Оукса), тукерманопсис Океза, цетрарія Океза Allocetraria oakesiana (Tuck.) Randlane & Thell (Tuckermanopsis oakesiana (Tuck.) Hale, Cetraria oakesiana Tuck.).

Аллоцетрарія Океза (Оукса), тукерманопсис Океза, цетрарія Океза (Allocetraria oakesiana (Tuck.) Randlane & Thell (Tuckermanopsis oakesiana (Tuck.) Hale, Cetraria oakesiana Tuck.).) Карта поширення Аллоцетрарія Океза (Оукса), тукерманопсис Океза, цетрарія Океза в Україні

Таксономічна належність: Родина Пармелієві — Parmeliaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Реліктовий гірський вид на західній межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Європа (розсіяно), Уралі, Зх. Сибір, Пн. Америка, Японські о-ви. Українські Карпати та Прикарпаття; можливо, зх. Лісостеп (Копичинські ліси у Тернопільській обл. за даними Боберського 1885 р.). Адм. регіони: Лв, Ів, Тр, Зк.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється поодинці або невеликими групами. Чисельність виду зменшується.

Причини зміни чисельності: Забруднення повітря, вирубування лісів.

Умови місцезростання: Гірські ліси; на гілках та стовбурах хвойних, рідше — листяних порід, вкритих мохом скелях, обробленій деревині.

Загальна біоморфологічна характеристика: Слань листувата (діаметр до 8 см), невизначеної форми, іноді у вигляді неправильної розетки; у центрі досить щільно притиснена до субстрату. Лопаті по краях висхідні. Поверхня слані жовтувато-зеленувата або солом’яно-жовта, зісподу — від світло- до темно-коричневої. Апотеції (діаметр до 7 мм) з каштановокоричневим диском. Пікнідії розвиваються у вигляді бородавок по краях лопатей. Розмножується нестатевим (прямими пікноконідіями, соредіями) та статевим (еліптичними одноклітинними спорами) шляхом.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у Карпатському НПП, Карпатському БЗ та заказнику загальнодержавного значення «Чорний Діл» (Путивльський р-н Чернівецької обл.), в межах Ужанського НПП (колишній заказник «Стужиця». Як було вказано у другому виданні ЧКУ (1996), в ході сучасних ліхенологічних досліджень не була виявлена). Необхідно контролювати стан популяцій на вказаних територіях, виявити нові місцезнаходження виду для уточнення його ареалу та здійснювати заходи, спрямовані на збереження старих лісових масивів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Motyka, 1960; Определитель лишайников…, 1971; ЧКУ, 1996; Макаревич, Навроцкая, Юдина, 1982; Oкснеp, 1993.