УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Пармелієла щетинистолиста Parmeliella triptophylla (Ach.) Müll. Arg., Parmeliella corallinoides (Hoffm.) Zahlbr.

Пармелієла щетинистолиста (Parmeliella triptophylla (Ach.) Müll. Arg., Parmeliella corallinoides (Hoffm.) Zahlbr.) Карта поширення Пармелієла щетинистолиста в Україні

Таксономічна належність: Родина Панарієві — Pannariaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Неморальний диз’юнктивний лишайник, чутливий до змін лісових екосистем.

Ареал виду та його поширення в Україні: Європа, Кавказ, Азія, Пн. Африка, Пн. та Пд. Америка, Австралія та Нова Зеландія. Українські Карпати, Гірський Крим. Адм. регіони: Зк, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється невеликими групами або поодинці. За останні десятиріччя чисельність місцезнаходжень виду різко зменшилася, частина місцезнаходжень зникла.

Причини зміни чисельності: Знищення локалітетів під час суцільного вирубування гірських лісів.

Умови місцезростання: В горах та передгір’ях; на стовбурах старих листяних дерев, в затінених місцях, дуже рідко на відшаруваннях силікатних гірських порід.

Загальна біоморфологічна характеристика: Слань з невеличких, 0,2–2 мм завширшки, і тонких від оливково-коричневих до сірувато жовтуватих, сірих чи коричневих, голих матових, а знизу чорних, синювато-чорних, притиснутих, іноді по краю дещо висхідних лусочок, цілокраїх чи трохи зарубчастих, без певної форми, вкритих дрібними, коротко-циліндричними, буро-оливковими до чорнуватих, а на верхівці здебільшого світлішими виростами, що іноді цілком вкривають лусочки слані. Підслань добре виражена, синювато-чорна або темнозелена, виступає по краю слані у вигляді облямівки, близько 0,2–0,4 мм завширшки. Апотеції 0,2–1 мм у діаметрі, притиснуті, спочатку з плоским, потім з опуклим, голим, слабко блискучим диском бурувато-коричневого чи червонувато-коричневого кольору, обведені світлішим, зазвичай тонким краєм. Розмножується нестатевим (ізидіями) та статевим (безбарвними овальними чи яйцеподібноовальними одноклітинними спорами) шляхом.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Ужанському НПП, у Карпатському БЗ та Кримському ПЗ. Необхідно контролювати стан популяцій, розширювати мережу заповідних об’єктів, включаючи відомі сучасні локалітети виду, та здійснювати заходи, спрямовані на збереження старих лісових масивів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Kondratyuk, 2003; Макаревич и др., 1982; Oкснеp, 1956; Определитель лишайников…, 1975.