УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Свинуха Зерової Paxillus zerovae Wasser

Свинуха Зерової (Paxillus zerovae Wasser) Карта поширення Свинуха Зерової в Україні

Таксономічна належність: Родина Свинухові — Paxillaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Рідкісний ендемічний вид.

Ареал виду та його поширення в Україні: Вид відомий лише в Україні. Лівобережний злаковий Степ (Херсонська обл., Цюрупинський р-н, Цюрупинське л-во). Адм. регіон: Хс.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється поодиноко та невеликими групами.

Причини зміни чисельності: Винищення лісів унаслідок вирубування та пожеж.

Умови місцезростання: Росте в соснових лісах на пісках, напівзануреним у ґрунт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Шапинка діаметром 1,5–2,5 см, тонка, м’ясиста, спочатку опукло-розпростерта, згодом плоско-розпростерта, іноді увігнуторозпростерта, з підігнутим, згодом прямим краєм, суха, шкіряста, посередині повстистоволохата, до країв стає голою, темнорудувато-коричнева, коричнева. Пластинки злегка спускаються на ніжку, тонкі, густі, без анастомозів, спочатку темно-жовтуваті з оливковим відтінком, згодом коричневі з оливковим відтінком, легко відділяються від м’якоті шапинки. Спори 10–11,7×3,2–3,9 мкм, овально-циліндричні, веретеноподібноовальні, зрідка видовжено-яйцеподібні, дещо загострені до основи, гладенькі, вохристі, з 1–3 краплями олії. Споровий порошок коричневий. Ніжка 1,5–2×0,3–0,6 см, центральна, іноді ексцентрична, циліндрична, часом дещо потовщується донизу, часто зігнута, суцільна, гола, волокниста, при підсиханні зморшкувата, світло-оливкувата, згодом темнішає, при основі коричнева. М’якуш нещільний, в шапинці світло-вохристий, в ніжці білувато-кремовий, без особливого запаху та смаку. Пряжки є. Плодові тіла з’являються у жовтні.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідно створити ботанічний заказник в місцезнаходженні виду та виділити його в чисту культуру.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Мікоризоутворювач.

Джерело: Вассер, 1973в; Визначник грибів України, 1979.