УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Веселка (диктіофора) подвоєна Phallus duplicatus Bosc [Dictyophora duplicata (Bosc) E. Fisch.]

Веселка (диктіофора) подвоєна (Phallus duplicatus Bosc [Dictyophora duplicata (Bosc) E. Fisch.]) Карта поширення Веселка (диктіофора) подвоєна в Україні

Таксономічна належність: Родина Веселкові — Phallaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Надзвичайно рідкісний вид у складі мікофлори України.

Ареал виду та його поширення в Україні: Євразія, Африка, Пн. Америка. В Україні відомий лише з Пд. берега Криму (Нікітський ботанічний сад). Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється надзвичайно рідко, поодинці або групами з 2–3 плодових тіл.

Причини зміни чисельності: Не досліджені.

Умови місцезростання: Ліси та парки, зокрема мішані насадження інтродукованих рослин у Нікітському ботанічному саду. На багатому гумусом ґрунті або сильно редукованих залишках деревини.

Загальна біоморфологічна характеристика: Молоде нерозкрите плодове тіло кулясте або яйцеподібне, 4–7 см у діаметрі, зрідка циліндричне, у верхній частині гладеньке, в нижній — складчасто-зморшкувате, біля основи з білим міцеліальним тяжем, спочатку біле, з часом білувато-жовтуватокоричнювате, містить спресовані шапинку і ніжку, оточені слизистим шаром та цупким перидієм. Зріле плодове тіло веретеноподібне, 5–17 см заввишки, має спороносну частину (глебу) у вигляді шапинки і стерильну частину (рецептакул) у вигляді ніжки, яка виходить з вольви. Шапинка завдовжки до 5 см, конічна, з видовженими анастомозуючими заглибленнями, на верхівці з комірцеподібним диском, вкрита оливково-зеленим слизом, який містить спори і з часом спливає чи розноситься мухами. Ніжка 8–17×2,5–3,5 см, циліндрична, донизу звужується, порожниста, брудно-біла, біля основи обгорнута білою або білувато-жовтувато-коричнюватою вольвою. З-під шапинки спадає біла або жовтувато-біла сітка (індузій) завдовжки 3–6 см, інколи сягає половини довжини ніжки. Споровий порошок білуватий. Спори 3–4,5×1,2–2 мкм, еліпсоїдні, сплюснуті, розносяться комахами. В зрілому віці гриб має різкий, дуже неприємний запах. Плодові тіла з’являються у липні–вересні. Гумусовий сапротроф.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Нікітському ботанічному саду (Крим). Необхідно контролювати стан популяції, вести пошуки нових місцезростань та брати їх під охорону.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Ґрунтоутвірне. Дереворуйнівник. Неїстівний гриб.

Джерело: Вассер, 1977б; Визначник грибів України, 1979; Красная книга СССР, 1984; Саркіна, Придюк, Гелю- та, 2003; ЧКУ, 1996.