УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Склеродерма зірчаста Scleroderma geaster Fr. [Lycoperdon polyrhizon Gmel., Scleroderma polyrhizon (Gmel.) Pers., Sclerangium polyrhizon (Gmel.) Lév., Stella americana Massee]

Склеродерма зірчаста (Scleroderma geaster Fr. [Lycoperdon polyrhizon Gmel., Scleroderma polyrhizon (Gmel.) Pers., Sclerangium polyrhizon (Gmel.) Lév., Stella americana Massee]) Карта поширення Склеродерма зірчаста в Україні

Таксономічна належність: Родина Склеродермові — Sclerodermataceae.

Природоохоронний статус виду: Недостатньо відомий.

Наукове значення: Маловідомий теплолюбний вид з диз’юнктивним ареалом, поширення якого в Європі обмежене країнами Середземномор’я.

Ареал виду та його поширення в Україні: Євразія, Пн. Африка, Пн. Америка, Австралія. В Україні виявлений в одному місцезнаходженні у Лівобережному злаковому Степу. Адм. регіон: Хс.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється поодинці, зрідка нечисленними (2–4 плодових тіла) групами.

Причини зміни чисельності: Не досліджені.

Умови місцезростання: Степові ділянки, соснові ліси та акацієві насадження з домішкою верби розмаринолистої та тополі чорної; на піщаних ґрунтах.

Загальна біоморфологічна характеристика: Плодове тіло спочатку підземне (гіпогейне), згодом наземне або виступає з ґрунту до половини, напівсферичне, кулясте, на верхівці часом приплюснуте, 4–8 см у нерозкритому, до 15 см у діаметрі в розкритому вигляді, сидяче, зрідка до основи ніжкоподібно звужене внаслідок виростання міцеліальних тяжів (ризоморф). Оболонка плодового тіла (перидій) товста, до 5 мм завтовшки, біла, згодом рудуватожовта до бурої, гладенька, іноді луската, диференційована на зовнішній (екзоперидій) та внутрішній (ендоперидій) шари. При дозріванні плодового тіла екзоперидій розривається більш або менш зіркоподібно майже до основи або до середини на навизначену кількість нерівних лопатей, що відгинаються назовні. Ендоперидій одношаровий, буруватий, при дозріванні розривається на верхівці широким отвором. Внутрішня частина плодового тіла (глеба) безкамерна, при дозріванні від рудуватої до темно-бурої, порошиста. Нитчасті волокна в середині глеби (капіліцій) здебільшого відсутні, інколи рудиментарні. Спори кулясті, 9–13 мкм у діаметрі, коричневі, з пурпуровим відтінком, шипасті, шипи до 1,5 мкм завд. Спорова маса коричнева. Утворює плодові тіла наприкінці літа або восени. Наґрунтовий сапротроф, хоча є відомості про те, що деякі види роду Scleroderma здатні утворювати мікоризу.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Припинення руйнування біотопів, пов’язаних з степами та лісовими насадженнями степової зони. Доцільно спробувати виділити чисту культуру гриба і підтримувати вид у відповідних колекціях.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Бере участь у процесах гумусоутворення.

Джерело: Визначник грибів України, 1979; Беденко, 1984; Зе- рова, 1963; Сосин, 1973.