УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Ктир велетенський Satanas gigas (Eversmann, 1855)

Ктир велетенський (Satanas gigas (Eversmann, 1855)) Карта поширення Ктир велетенський в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Двокрилі (Diptera), родина — Ктирі (Asilidae).

Природоохоронний статус: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Греція, Румунія, Росія (пд. сх. європейської частини). В Україні — піски в долині Дніпра, Пд. Бугу та їхніх приток, дельта Дунаю; пд., сх., Крим.

Чисельність і причини її зміни: Сучасних даних про чисельність немає. Спостерігалося зменшення через розорювання цілинних ділянок, залісення піщаних кучугур, застосування пестицидів.

Особливості біології та наукове значення: Біотопи/яруси перебування: цілинний степ; добре прогріті сонцем розріджені чагарники в байраках і передгір’ях, піщані арени та кучугури з розрідженим травостоєм по берегах річок. Біологія розмноження: дає одну генерацію на рік. Імаго з’являються влітку; личинки розвиваються у верхньому шарі ґрунту або трухлявій деревині, де й заляльковуються. Характер живлення: дорослі ктирі полюють удень на різноманітних, зокрема шкідливих комах — саранових, хрущів та ін. Личинки — хижаки, деколи живляться рослинними рештками.

Морфологічні ознаки: Дуже великі (довжина тіла 35–50 мм) довгасті мухи з одноманітно сірообпиленим та вкритим білими і чорними волосками та щетинками тілом та прозорими крилами. Для представників роду характерними є видовжений хоботок та загнуті уперед третя та четверта радіальна жилки, що закінчуються на вершині крила.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Не здійснювалися.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Не здійснювалися.

Господарське або комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Рихтер, 1969; Єрмоленко, Лобко, 1994; Дузь, Микитюк, Ужевская, 2005; Черный, 2005. Автори: В.М. Єрмоленко, В.М. Лобко, В.О. Корнєєв Фото: В.О. Корнєєв