УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Сфагн блискучий Sphagnum subnitens Russow et Warnst. (Sphagnum plumulosum Röll)

Сфагн блискучий (Sphagnum subnitens Russow et Warnst. (Sphagnum plumulosum Röll)) Карта поширення Сфагн блискучий в Україні

Таксономічна належність: Родина Сфагнові — Sphagnaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Субокеанічний вид на пд.-сх. межі європейської частини диз’юнктивного ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Трапляється в приокеанічних р-х Євразії, Пн. та Пд. Америці, на Азорських о-вах. Знайдено в Українських Карпатах (г. Петрос поблизу с. Лопухів Тячівського р-ну Закарпатської обл.; Чернівецька обл. — місцевість над потоком Перкалаб у Путильському р-ні) та на Поліссі (Житомирська обл. — болото Гвоздь біля с. Озеряни Олевського р-ну; болота Плотниця та Дідове озеро в Овруцькому р-ні). Адм. регіони: Жт, Зк, Чц.

Чисельність та структура популяцій: Популяції нечисленні. Трапляється окремими дернинками. Більшість знахідок в Україні довоєнного періоду.

Причини зміни чисельності: На рівнині — осушення боліт та інші меліоративні роботи.

Умови місцезростання: Евтрофні болота, вільшняки, в горах — заболочені смерекові ліси.

Загальна біоморфологічна характеристика: Дернинки великі, нещільні, зелені, інколи фіолетові або червоні, від 3 до 15 см заввишки. Стебла міцні, прямостоячі. Склеродерма стебла від блідого до винно-червоного кольору. Галузкові листки черепитчасті або відігнуті, у сухому стані з металевим полиском. Різнодомна рослина. Спорогони нечисленні, але утворюються часто. Спори жовті, тонкопапілозні.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в заказниках загальнодержавного значення «Дідове озеро» та «Плотниця». Слід обстежити інші відомі місцезнаходження виду з метою створення об’єктів природно-заповідного фонду. Необхідно спостерігати за станом популяцій виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Зеров, 1964; Зеров, Партика, 1975; ЧКУ, 1996.

Можливо, вас зацікавлять ще такі рослини: