УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Умбра звичайна Umbra krameri Walbaum, 1792

Умбра звичайна (Umbra krameri Walbaum, 1792) Карта поширення Умбра звичайна в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Щукоподібні (Esociformes), родина — Умброві (Umbridae). Один з 3-х видів роду; єдиний вид роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні: Ендемік бас. Дунаю і Дністра. В Україні відзначена в пониззях Дунаю, Дністра, в Дністровському лимані, в бас. Тиси; вірогідно, є в пониззі Прута.

Чисельність і причини її зміни: Зазвичай і місцями досить численною була тільки в пониззі Дунаю. Різке зниження чисельності почалося у 1960 рр. Причинами зміни чисельності є гідромеліоративні роботи, забруднення водойм, порушення природних біотопів, браконьєрські вилови.

Особливості біології та наукове значення: Туводна лімнофільна прісноводна риба. Мешкає у стоячих заплавних замкнених водоймах або у прибережних ділянках річок з дуже уповільненою течією, доволі замулених, багнистих, з густою водною рослинністю. Невибаглива щодо умов існування; нестачу кисню у воді компенсує додатковим диханням за допомогою плавального міхура. Веде прихований спосіб життя. Тримається невеликими зграями. Статевозрілою стає при довжині тіла близько 5 см, зазвичай на 2 році життя. Плодючість до 30 тис. ікринок. Нерест відбувається у квітні–травні за середньодобової температури води 12–16°С і дещо вище. Живиться донними безхребетними (личинками і дорослими комахами, нижчими ракоподібними, молюсками тощо), почасти ікрою та мальками риб. Здатна до канібалізму.

Морфологічні ознаки: Тіло вміру довгасте. Спинний плавець чотирикутної форми. Хвоcтовий плавець округлий, парні та анальний плавці менш заокруглені. Обидві щелепи вкриті багатьма дрібними зубами в 3–4 ряди із загнутими назад кінцями. Найбільша довжина тіла до 8 см, тривалість життя 6 років. Забарвлення верхнього краю тіла та боків темно-коричневе, черево між парними плавцями до підхвостового світле. По всьому тілу й голові розкидані темні плями нерегулярної форми. Від верхнього краю зябрової кришки до основи хвостового плавця іде світла смужка, нижче за неї ще кілька (до 5) менш помітних смужок.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесена до ЧКУ (1994), Бернської конвенції та Європейського червоного списку (1991). Доцільно заборонити вилов та встановити заповідний режим у межах ареалу.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: В Україні розводять і тримають в акваріумах.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Берг, 1949; Мовчан, 1988а, 2005; 2006; Каталог, 2003. Автор: А.І. Смірнов Малюнок: Н.В. Кащенко