УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Турун угорський Carabus (Pachystus) hungaricus (Fabricius, 1792)

Турун угорський (Carabus (Pachystus) hungaricus   (Fabricius, 1792)) Карта поширення Турун угорський в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Твердокрилі (Coleoptera), родина — Жуки-туруни (Carabidae). Один з 5 видів підроду.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Політопний вид. В Україні представлений одним ендемічним для країни підвидом C. h. gastridulus Fischer, 1823 (Крим) та підвидами C. h. scythus Motsch., 1847 (степова зона та крайній пд. Лісостепу України, Молдова) і C. h. mingens (крайній сх. Степу України, пд. Росії, передгір’я Кавказу до Волги). Ареал виду простягається від Центральної Європи до Зх. Казахстану.

Чисельність і причини її зміни: Незначна: поодинокі особини. Іноді (в окремі роки на цілинних ділянках) локально численний (до 5–10 особин на 100 м2). Чисельність різко зменшується внаслідок розорювання цілинних степових ділянок.

Особливості біології та наукове значення: Цілинний степ, яйли Криму, нерозорані ділянки, балки, перелоги. Зоофаг широкого профілю. Одно- та дворічна генерація. Зимують дорослі жуки, рідше личинки старшого віку. Парування і відкладання яєць відбувається навесні. Молоді жуки з’являються в першій половині літа (з личинок, що перезимували) і на початку осені.

Морфологічні ознаки: Завдовжки 28–34 мм. Чорний, матовий. Тіло опукле. Надкрила з рядами ямок, трохи ширші за передньоспинку. Мандибули по внутрішньому краю рівні і тільки перед вершиною різко зігнуті.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Червоних книг Молдови, Угорщини, Росії. Охороняється в степових заповідниках України.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Знищує ряд шкідників польових культур.

Джерело: ЧКУ. Тваринний світ, 1994; Різун, Коновалова, Яницький, 2000; Löbl, Smetana, 2003; Пучков, 2008. Автор: О.В. Пучков Фото: В.Г. Радченко