УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Слимакоїд кримський, турун кримський Carabus (Procerus) scabrosus tauricus (Bonelli, 1811)

Слимакоїд кримський, турун кримський (Carabus (Procerus) scabrosus tauricus   (Bonelli, 1811)) Карта поширення Слимакоїд кримський, турун кримський в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Твердокрилі (Coleoptera), родина — Жуки-туруни (Carabidae). Один з понад 800 видів роду. Один з 3 видів підроду та один з 26 підвидів (інші зустрічаються переважно в Туреччині) середземноморського виду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Ендемік Кримського п-ва, зустрічається переважно в передгір’ях.

Чисельність і причини її зміни: Незначна: поодинокі особини на значних площах. Іноді (в окремі роки) локально численний (до 2–3 особин на 1000 м2). Чисельність знижується в посушливі роки і після холодних зим.

Особливості біології та наукове значення: Має 1–2-річну генерацію. Окремі жуки живуть до трьох років. Зимують імаго та личинки ІІІ віку. Розмножуються весною (травень) та на початку літа. Активні з кінця квітня до пізньої осені (з максимумом в травні–червні). Зустрічаються в першій половині дня, особливо в ранкові години. Жуки нового покоління з’являються в кінці серпня–вересні. Самка відкладає 70–120 яєць за весь активний період життя. Личинки мають ІІІ віки і розвиваються 1–2 роки. Відносно політопний вид. Зустрічається на кам’янистих схилах з трав’янистою та чагарниковою рослинністю, в балках, садах, виноградниках, парках, іноді на яйлах і в лісах. Зоофаг широкого профілю, але переважно живиться слимаками.

Морфологічні ознаки: Завдовжки 35–50 мм. Верх тіла і боки грудей сині, зелені або фіолетові, зазвичай сильно блискучі. Верх у грубій скульптурі, надкрила грубозернисті.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в заповідниках Кримського п-ва.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: В ентомологічних садках швидко звикає до нових умов — живиться (канібалізм не відзначений), активно парується і відкладає яйця, з яких виводяться личинки (С.О. Мосякін, Крим, м. Сімферополь).

Господарське та комерційне значення: Знищує ряд шкідників польових та лісових культур. Є об’єктом колекціонування аматорів-ентомологів.

Джерело: ЧКУ. Тваринний світ, 1994; Бартенев, Бартенев, Пучков, 2008. Автор: О.В. Пучков Фото: О.С. Мандзюк