УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Осока пажитницеподібна (осока пажитницева) Carex loliacea L.

Осока пажитницеподібна (осока пажитницева) (Carex loliacea L.) Карта поширення Осока пажитницеподібна (осока пажитницева) в Україні

Таксономічна належність: Родина Осокові (Смикавцеві) — Cyperaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Рідкісний вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Аркто-бореальний вид, поширений в Пн. (Арктика, Скандинавія), Центральній (пн.сх. Польща та пн.-сх. Румунія) і Сх. Європі, Сибіру, на Далекому Сході, у Середній (Прибалхашшя), Центральній та Сх. (Китай, Корея, Японія) Азії, Пн. Америці (Аляска, Канада). В Україні росте у Карпатах: ЧивчиноГринявські гори. Адм. регіон: Чц.

Чисельність та структура популяцій: Відома за єдиним гербарним зразком з урочища Логаші, Путильського р-ну Чернівецької обл. Протягом останніх 50 років наявність виду не підтверджена. Необхідно з’ясувати сучасний стан популяції.

Причини зміни чисельності: Відомостей немає. Стенотопний вид з вузькою еколого-ценотичною амплітудою, чутливий до впливу антропогенних чинників– вирубування лісів, випасання худоби.

Умови місцезростання: Росте на сфагнових, рідше трав’яних лісових болотах, переважно у хвойних мохових лісах, по берегах лісових річок. Гiгрофiт, мезотроф.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемiкриптофiт. Багаторічна трав’яна нещільнодернинна рослина з тонкими повзучими кореневищами. Стебла 20–40 см заввишки, тонкі, після дозрівання плодів часто полягають, при основі зі світло-бурими піхвами. Листки світло-зелені, м’які, плоскі, 1–2 мм завширшки, коротші стебел. Суцвіття з 2–4, гінекандричних (верхні квітки в колоску жіночі, нижні — чоловічі) колосків, 3–5 мм завдовжки, майже кулястих, малоквіткових (2–4 жіночі квітки й 1–2 — чоловічі). Мішечки яйцеподібні або еліптичні, 2,5–3,3 мм завдовжки, бурувато-зелені, з потовщеними ребристими жилками, без носика, зрілі значно віддалені від осі колоска. Приймочок 2. Плід — горішок. Цвіте в травні–липні. Плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: На територіях ПЗФ не охороняють. Необхідно повторно виявити вид, контролювати стан популяцій. Заборонено порушення умов зростання, осушування торф’яників, знищення лісів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Кормове, ґрунтотвірне.

Джерело: Егорова, 1999; Новиков, 1980; Флора УРСР, 1940.