УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Осока торфова Carex heleonastes Ehrh. (Vignea heleonastes (Ehrh. ex L.f.) Rchb.)

Осока торфова (Carex heleonastes Ehrh. (Vignea heleonastes (Ehrh. ex L.f.) Rchb.)) Карта поширення Осока торфова в Україні

Таксономічна належність: Родина Осокові (Смикавцеві) — Cyperaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Рідкісний реліктовий вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Аркто-бореальний, диз’юнктивно поширений у Пн. (Арктика), Центральній (Альпи, Карпати), Пд. і Сх. Європі, Сибіру, на Далекому Сході, у Пн. Америці. В Україні росте на Прикарпатті, у Розточчі–Опіллі, на Зх. Поліссі. Адм. регіони: Вл, Рв, Лв.

Чисельність та структура популяцій: Популяції ізольовані, їх чисельність і структура невідомі. Необхідно з’ясувати сучасний стан.

Причини зміни чисельності: Відомостей немає. Вид з вузькою екологоценотичною амплітудою, чутливий до впливу антропогенних чинників (випасання худоби, розробки торфовищ).

Умови місцезростання: Росте в умовах надмірного зволоження на торфовищах, осоково-мохових болотах, заболочених луках, берегах рік. Належить до угруповань союзу Eriophorion gracilis. Гiгрофiт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемiкриптофiт. Багаторічна трав’яна нещільнодернинна рослина, з коротким кореневищем. Стебла 15–30 см заввишки, при основі з темно-сірими піхвами. Листки сіро-зелені, плоско-жолобчасті або плоскі, 1–2 мм завширшки, дорівнюють або коротші стебел. Суцвіття з 3–5(6) зближених гінекандричних колосків (верхні квітки в колоску жіночі, нижні — чоловічі). Нижній покривний листок лускоподібний, дуже рідко зі щетинкоподібною верхівкою. Покривні луски яйцеподібні, загострені, буруваті, зі світлою серединою і білоперетинчастими краями. Мішечки яйцеподібні або яйцеподібно-еліптичні, тонкошкірясті, плоско-опуклі, жовтуватобуруваті, з тонкими жилками й коротким носиком. Приймочок 2. Плід — горішок. Цвіте в травні–липні. Плодоносить у червні–липні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Яворівському НПП. Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено порушення умов зростання, надмірне випасання, порушення гідрологічного режиму, розробка торфовищ.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Кормове, ґрунтотвірне.

Джерело: Егорова, 1999; Флора УРСР, 1940.