УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Ситняг гостролусковий Eleocharis oxylepis (Meinsh.) B. Fedtsch. (Scirpus oxylepis Meinsh.)

Ситняг гостролусковий (Eleocharis oxylepis (Meinsh.) B. Fedtsch. (Scirpus oxylepis Meinsh.)) Карта поширення Ситняг гостролусковий в Україні

Таксономічна належність: Родина Осокові (Смикавцеві) — Cyperaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Рідкісний вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Європейсько-середньоазійський вид, поширений диз’юнктивно від Пн. Причорномор’я до зх. Казахстану. В Україні трапляється в Пн. Присивашші (узбережжя та о-ви Сиваша). Адм. регіон: Хс.

Чисельність та структура популяцій: Популяції малочисельні, представлені невеликими групами особин, рідше поодинокими особинами.

Причини зміни чисельності: Надмірне випасання худоби, зміна гідрологічного режиму екотопів, сінокосіння.

Умови місцезростання: Росте в умовах надмірного зволоження на вогких, слабко- та помірно засолених заболочених луках, берегах і мілководдях водойм, солончаках і солонцях. Представник угруповань союзу Phragmition. Гігромезофіт, галопалюдант.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Трав’яний багаторічник з повзучим кореневищем. Стебла сизо-зелені 10–50 см заввишки, прямостоячі або дугоподібновисхідні, з блискучими темно-пурпуровими або червонувато-коричневими піхвами. Колоски вузько-циліндричні або яйцеподібно-циліндричні, небагатоквіткові, 1–1,5 см завдовжки, вузькі. Покривні луски яйцеподібно-ланцетні, гострі, жовто-бурі, з більш-менш явними перетинчастим краєм. Щетинки оцвітини зазвичай відсутні, рідше їх 4, коротших за плід. Приймочок 2. Плід горішок, двоопуклий, обернено-яйцеподібний, при дозріванні зелений. Стилоподій дуже дрібний, 0,2–0,3 мм завдовжки. Цвіте в травні–липні. Плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідно ввести вид у культуру в ботанічних садах, контролювати стан популяцій. Охороняють в Азово-Сиваському НПП. Заборонено знищення місцезростань, порушення гідрологічного режиму.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Ґрунтотвірне, протиерозійне.

Джерело: Егорова, 1981, 2001.