УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Ситняг сосочкоподібний Eleocharis mamillata Lindb. f.

Ситняг сосочкоподібний (Eleocharis mamillata Lindb. f.) Карта поширення Ситняг сосочкоподібний в Україні

Таксономічна належність: Родина Осокові (Смикавцеві) — Cyperaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Рідкісний вид на пд. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Євразійський вид, поширений у Пн. та Середній Європі, Сибіру та на Далекому Сході. В Україні трапляється на Поліссі та в пн. частині Лісостепу. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Чн, Хр.

Чисельність та структура популяцій: У Житомирській та Волинській областях представлений малочисельними ізольованими популяціями. В інших областях потребує підтвердження і вивчення стану популяцій.

Причини зміни чисельності: Вид з вузькою еколого-ценотичною амплітудою, що лімітується зміною гідрологічних і фітоценотичних умов.

Умови місцезростання: Росте в умовах надмірного зволоження на заболочених луках, торфовищах, обводнених зниженнях на мезотрофних та евтрофних болотах, в алювіальних смугах по берегах водойм, де формуються піонерні угруповання, в обводнених зниженнях вздовж доріг і в меліоративних канавах. Входить до угруповань союзів Caricion lasiocarpae, Nanoсyperion і Bidention tripartitae; Гігрофіт, олігомезотроф.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Трав’яний багаторічник з повзучим кореневищем. Стебла 10–50 см заввишки, прямі, потовщені, з широкими заокругленими ребрами. Колоски 0,5–1,5 см завдовжки, густі, яйцеподібно-циліндричні. Покривні луски темно-бурі або коричневі з вузьким плівчастим краєм. Щетинок оцвітини 5–8, довших за плід. Приймочок дві. Плід горішок, широко-оберненояйцеподібний або майже круглястий. Стилоподій сосочкоподібний, довжина його менша від ширини. Між стилоподієм і плодом немає перетяжки, стилоподій всією своєю основою прилягає до верхівки плоду. Цвіте в червні–липні. Плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідно контролювати стан популяцій. Охороняють в Черемському та Рівненському ПЗ. Заборонено порушення умов місцезростань, зміна гідрологічного режиму.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Торфо-, ґрунтотвірне, кормове.

Джерело: Данилик, Орлов, 2004; Егорова, 2001.