УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Осока притуплена Carex obtusata Liljebl.

Осока притуплена (Carex obtusata Liljebl.) Карта поширення Осока притуплена в Україні

Таксономічна належність: Родина Осокові (Смикавцеві) — Cyperaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Рідкісний, реліктовий євразійсько-північноамериканський вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Бореальний вид, поширений у Скандинавії, Середній і Сх. Європі, на Кавказі, у Сибіру, Арктиці, на Далекому Сході, у Пн. Америці. В Україні — окремі локалітети у Розточчі, Опіллі, Правобережному Поліссі. Адм. регіони: Жт, Лв.

Чисельність та структура популяцій: Усі популяції ізольовані, мають дуже малі площі (10–50 м2) і низьку чисельність (50– 500 особин).

Причини зміни чисельності: Вид з вузькою еколого-ценотичною амплітудою, що лімітована природними (зміна фітоценотичних умов) та антропогенними (витоптування, випасання худоби) чинниками.

Умови місцезростання: Росте на сухих трав’яних схилах, суходільних луках, в сухих соснових і березових лісах. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина з довгим повзучим кореневищем. Стебла (5)10–15(20) см заввишки, вгорі шорсткі, при основі з темно-пурпуровими піхвами. Листки плоскі, 1–1,5 мм завширшки, коротші від стебел. Суцвіття складається з поодиноких андрогінних (верхні квітки в колоску чоловічі, нижні — жіночі) колосків 0,5–1,2 см завдовжки. Приквітковий листок відсутній. Колоскові луски коротші або більш-менш дорівнюють мішечкам, буруваті. Мішечки 2,6–3,6 мм завдовжки, яйцеподібні або широко яйцеподібні, блискучі, буруваті, з 8–15 потовщеними жилками, при дозріванні плодів досить сильно відхилені від осі колоска, з косо зрізаним носиком 0,6–0,8 мм завдовжки. Приймочок 3. Плід — горішок, з осьовим придатком, що дорівнює його довжині. Цвіте в травні–липні. Плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Не охороняють. Необхідно створити заповідні об’єкти, контролювати стан популяцій. Заборонено суцільні рубки лісів, надмірне випасання, знищення місць зростання виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Протиерозійне.

Джерело: Данилик, 1994; Данилик, Андрієнко, 1995; Егорова, 1999; Определитель высших растений Украины, 1987; Шелест, 1956; Mądalski, 1938.