УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Осока кулястоподібна Carex globularis L.

Осока кулястоподібна (Carex globularis L.) Карта поширення Осока кулястоподібна в Україні

Таксономічна належність: Родина Осокові (Смикавцеві) — Cyperaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Аркто-бореальний вид на пд. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Холодні та помірно-холодні зони Євразії: Пн., Центральна та Сх. Європа, Сибір, Далекий Схід, Центральна та Сх. Азія. В Україні — у пн.-сх. частині Лівобережного Полісся. Адм. регіон: См.

Чисельність та структура популяцій: Старогутський лісовий масив, неподалік с. Стара Гута Середино-Будського р-ну Сумської обл. єдине достовірно відоме на сьогодні місцезнаходження. Популяція у вигляді невеликих ізольованих локалітетів з малою площею та чисельністю особин.

Причини зміни чисельності: Лімітується різними як природними (кліматичні), так і антропогенними (лісокористування) факторами.

Умови місцезростання: Зростає в заболочених хвойних лісах, по краях сфагнових боліт, на купинах біля сосен, на кислих (рН 4–5), оліготрофних, з високим рівнем ґрунтових вод підзолистих або торфових ґрунтах, в угрупованнях союзу Dicrano-Pinion. Гігрофіт, оліготроф.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофiт. Трав’яний багаторічник з довгим кореневищем. Стебла 20–50 см заввишки, з пурпуровими піхвами. Листки сіро-зелені, плоскі, 1–2 мм завширшки, майже дорівнюють стеблам. Нижній покривний листок коротший за суцвіття. Суцвіття 1–5 см завдовжки, з 2–4 колосків. Верхній колосок чоловічий, лінійний, 0,5–1,5 см завдовжки, зі світло-іржастими покривними лусками. Решта колосків жіночі, яйцеподібні, 5–10 мм завдовжки, небагатоквіткові, сидячі, верхній зближений з чоловічим, покривні луски яйцеподібні, іржаві з білоплівчастими краями. Мішечки яйцеподібні, 2,8–3,5 мм завдовжки, оливково- або бурувато-зелені, опушені, з 8–10 жилками, поступово звужені в короткий, ледве виїмчастий носик. Приймочок 3. Плід — горішок. Цвіте у травні–липні. Плодоносить у липні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідний контроль за станом популяції, пошуки нових локалітетів виду в природі та введення у культуру. Охороняють в Деснянсько-Старогутському НПП. Заборонено порушення гідрологічного режиму, рубки лісів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Кормове, торфо-ґрунтотвірне.

Джерело: Егорова, 1999; Новиков, Вахрамеева, 1980.