УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Осока дводомна Carex dioica L. (Vignea dioica (L.) Rchb.)

Осока дводомна (Carex dioica L. (Vignea dioica (L.) Rchb.)) Карта поширення Осока дводомна в Україні

Таксономічна належність: Родина Осокові (Смикавцеві) — Cyperaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Рідкісний бореальний вид на пд. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Євразійський вид, поширений у Пн. та Середній Європі та Сибіру. В Україні зростає в Поліссі (переважно Зх. та Малому), на Поділлі, у Придніпровському Лівобережному Лісостепу. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Тр, Вн, Чк.

Чисельність та структура популяцій: Популяції нечисельні, спостерігається зменшення їх кількості. Вид виступає як асектатор, зростає окремими невеликими куртинами.

Причини зміни чисельності: Осушення та освоєння боліт. Зменшення обводнення та пов’язане з ним збільшення заліснення, зменшення освітлення.

Умови місцезростання: Обводнені кислі (рН 4–5) мезотрофні або олігомезотрофні мохові, переважно сфагнові, рідше осоково-гіпнові, відкриті або рідколісні болота (кл. Scheuchzerio-Caricetea nigrae). Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Дводомна багаторічна трав’яна кореневищна рослина 10–40 см заввишки, з поодинокими одностатевими колосками. Листки щетиноподібні, гладенькі. Чоловічі колоски довгасті або лінійноциліндричні з іржавими покривними лусками, жіночі — довгасто-яйцеподібні, 0,6– 1,5 см завдовжки, густі, покривні луски яйцеподібні, темно-бурі, з широким білоплівчастим краєм, коротші за мішечки. Мішечки бурі або іржасті, з численними жилками, 2,5–3,5 мм завдовжки, звужені в короткий, косо зрізаний носик. Цвіте у квітні. Плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідно виявити і взяти під охорону всі місцезростання виду на Лівобережному Поліссі та Придніпров’ї. Охороняють у Рівненському та Черемському ПЗ, Шацькому НПП, ботанічній пам’ятці природи загальнодержавного значення «Романівське болото» (Київська обл.). Більшість місцезростань у Придніпров’ї, Малому Поліссі та на Поділлі втрачені. Заборонено порушення умов зростання гідрологічного режиму.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Торфоформуюче, ґрунтозахисне.

Джерело: Андрієнко, Прядко, 1980; Байрак, Стецюк, 2005; Балашев, Андриенко, Кузьмичев, Григора, 1982; Брадіс, Андрієнко, 1973; Крись, Вайнагій, 1988; Орлов, 2005; Фіторізноманіття Українського По- лісся та його охорона, 2006