УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Осока Лахеналя Carex lachenalii Schkuhr (C. tripartita auct. non All.)

Осока Лахеналя (Carex lachenalii Schkuhr (C. tripartita auct. non All.)) Карта поширення Осока Лахеналя в Україні

Таксономічна належність: Родина Осокові (Смикавцеві) — Cyperaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Рідкісний реліктовий вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Аркто-альпійський, циркумполярний вид, диз’юнктивно поширений у Пн. (Арктика), Атлантичній, Центральній (Альпи, Карпати) і Сх. Європі (Урал), Середземномор’ї, Сибіру, на Далекому Сході, у Пн. Америці, Новій Зеландії. В Україні трапляється у Карпатах, в альпійському поясі Чорногори та Свидівця. Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій: Необхідно з’ясувати сучасний стан популяцій.

Причини зміни чисельності: Інформація відсутня. Стенотопний вид з вузькою еколого-ценотичною амплітудою, чутливий до впливу антропогенних чинників (випасання худоби, витоптування).

Умови місцезростання: Росте в умовах надмірного зволоження на високогірних осоково-мохових болотах, сирих кам’янистих схилах, в угрупованнях союзу Rhynchosporion albae. Гiгрофiт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемiкриптофiт. Багаторічна трав’яна рослина з коротким кореневищем. Стебла 15–20 см заввишки, при основі зі світло-бурими піхвами. Листки сіро-зелені, плоскі, 1–2 мм завширшки, коротші стебел. Суцвіття щільне, головчасте, складається з 3–5 зближених гінекандричних колосків (верхні квітки в колоску жіночі, нижні — чоловічі), 0,7–1,2 см завдовжки. Нижній покривний листок лускоподібний, дуже рідко зі щетинкоподібною листковою пластинкою. Мішечки яйцеподібні, бурувато-зелені, з жилками й довгим тонким носиком. Приймочок 2. Плід — горішок. Цвіте в червні–липні. Плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Карпатському БЗ та Карпатському НПП. Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено порушення умов зростання, осушення боліт, розробка торфовищ, випасання худоби.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Кормове, торфо-ґрунтотвірне.

Джерело: Егорова, 1999.