УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Ситняг багатостебловий Eleocharis multicaulis (Smith) Desv.

Ситняг багатостебловий (Eleocharis multicaulis (Smith) Desv.) Карта поширення Ситняг багатостебловий в Україні

Таксономічна належність: Родина Осокові (Смикавцеві) — Cyperaceae.

Природоохоронний статус виду: Зниклий у природі.

Наукове значення: Рідкісний реліктовий вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Європейський вид, поширений на пд. Скандинавії, в Атлантичній і Середній Європі, Середземномор’ї. В Україні відомий з Вулканічних Карпат. Адм. регіон: Зк.

Чисельність та структура популяцій: Єдина відома з України за гербарними зразками С.С. Фодора популяція (басейн р. Іршави біля с. Загаття) потребує підтвердження.

Причини зміни чисельності: Вид з вузькою еколого-ценотичною амплітудою, що лімітована різними як природними (зміна гідрологічних і фітоценотичних умов), так і антропогенними (випасання худоби, витоптування) чинниками.

Умови місцезростання: Росте в умовах надмірного зволоження на заболочених луках, торфовищах в угрупованнях союзу Magnocaricion elatae. Гiгрофiт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемiкриптофiт. Багаторічна трав’яна рослина з укороченим неповзучим кореневищем. Стебла багаточисельні 15–30 см заввишки, прямостоячі. Верхівкові суцвіття (колоски) 0,3–1,2 см завдовжки, часто проліферуючі: у пазухах їхніх нижніх квіткових лусок розвиваються вкорочені стебла без колосків або з рудиментарними, або з більш-менш розвинутими колосками. При основі колоска 1 стерильна покривна луска (не містить в пазусі квітки), яка обіймає його основу цілком або не менше ніж на 2/3. Квіткові луски темнопурпурові або червонувато-коричневі. Щетинок оцвітини 3–5 (6), трохи довші або коротші від плоду, чи відсутні. Приймочок 3. Плоди тригранні, довгасто-оберненояйцеподібні горішки 1,5–2 мм завдовжки. Стилоподій широко трикутний. Цвіте в червні–серпні. Плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідне підтвердження зростання виду в Україні, дослідження структури його популяцій, забезпечення їх збереження. Заборонено у випадку знаходження виду порушення гідрологічних умов, випас.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Ґрунтотвірне, декоративне.

Джерело: Данылык, 1995; Егорова, 1981, 2001; Определи- тель высших растений Украины, 1987.