УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Осока скельна Carex rupestris All. (C. petraea Wahlenb.)

Осока скельна (Carex rupestris All. (C. petraea Wahlenb.)) Карта поширення Осока скельна в Україні

Таксономічна належність: Родина Осокові (Смикавцеві) — Cyperaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Рідкісний, реліктовий, циркумполярний вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Аркто-альпійський вид, поширений в Арктиці, гірських системах Європи (Піренеї, Альпи, Балкани, Карпати, Кавказ, Урал), Сибіру, Далекого Сходу, Сх. Азії та Пн. Америки. В Україні трапляється у Карпатах: масиви Боржава (г. Магура-Жиде), Чорногора (гг. Петрос, Великі Козли, Шпиці, Смотрич), Чивчини (г. Гнєтеса). Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій: Усі популяції ізольовані, мають дуже малі площі (10–100 м2) і чисельність (50–300 особин). Найбільшою за площею і чисельністю особин є популяція на скелях г. Шпиці (1750 м н.р.м.).

Причини зміни чисельності: Скельний вид, має вузьку еколого-ценотичну амплітуду, що лімітована різними природними (зміна фітоценотичних умов) та антропогенними (випасання худоби, витоптування) чинниками.

Умови місцезростання: Росте на гірських кам’янистих схилах і скелястих вершинах в альпійському та субальпійському поясах, на висоті 1700–1900 м н.р.м. Належить до компонентів високогірних ценозів кл. Carici rupestris-Kobresietea bellardii. Гелiофiт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофiт. Багаторічна трав’яна рослина з довгим повзучим кореневищем. Стебла 5(10)–15(20) см заввишки, шорсткі, при основі з бурими або каштановими піхвами. Листки плоскі, вгорі жовтуваті та звивисті, часто донизу відігнуті, коротші або більш-менш дорівнюють стеблам. Суцвіття складається з поодиноких андрогінних колосків (верхні квітки в колоску тичинкові, нижні — маточкові). Приквітковий листок відсутній. Колоскові луски більш-менш дорівнюють мішечкам, буруваті. Мішечки довгасто-оберненояйцеподібні, буруваті, при дозріванні притиснуті до осі колоска. Приймочок 3. Плід — горішок, звичайно без осьового придатка. Цвіте в червні– липні. Плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Карпатському БЗ та Карпатському НПП. Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено випасання худоби, порушення умов зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: ґрунтотвірне, протиерозійне.

Джерело: Визначник рослин Українських Карпат, 1977; Да- нилик, 2000; Данилик, Малиновський, 1997; Его- рова, 1999; Определит. высш. раст. Украины, 1987; ЧКУ, 1996.