УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Осока буріюча Carex brunnescens (Pers.) Poiret

Осока буріюча (Carex brunnescens (Pers.) Poiret) Карта поширення Осока буріюча в Україні

Таксономічна належність: Родина Осокові (Смикавцеві) — Cyperaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Циркумполярний вид з диз’юнктивним ареалом, на пд. межі поширення.

Ареал виду та його поширення в Україні: Холодні та помірно-холодні зони Євразії та Пн. Америки, з диз’юнкціями в альпійському поясі гір Центральної та Пд. Європи, Кавказу, Середньої та Центральної Азії. В Україні єдине місцезнаходження в пн.-сх. частині Лівобережного Полісся. Адм. регіон: См.

Чисельність та структура популяцій: Вперше знайдена в 1999 р у Старогутському лісовому масиві, неподалік с. Стара Гута Середино-Будського р-ну Сумської обл. Ізольована популяція невелика за площею та чисельністю особин. Трапляється поодиноко та групами до 20–30 близько розміщених дернин.

Причини зміни чисельності: Лімітується різними як природними (кліматичні), так і антропогенними (лісокористування) факторами.

Умови місцезростання: Краї мохових боліт, болотисті луки, заболочені сирі ліси. Ґрунти небагаті підзолисті, дерново-підзолисті, підзолисті-слабкоглеєві торфові. Росте частіше в напівтіні соснових лісів в угрупованнях союзу Dicrano-Pinion. Мезогігрофіт, мезооліготроф.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Трав’яний нещільнодернинний багаторічник з коротким кореневищем. Стебла 20–60 см заввишки, під час плодоношення полягають, зі світло-буруватими піхвами. Листки яскраво-зелені, плоскі, 2– 3 мм завширшки, коротші за стебла. Суцвіття 1,5–4,5 см завдовжки, з 4–8 колосків, з яких 2–3 зближені, решта — більш-менш розставлені по стеблу. Нижній покривний листок лускоподібний або зі щетинкоподібною листковою пластинкою 0,5–1,5 см завдовжки. Верхні квітки в колоску жіночі, нижні чоловічі, з нечисленними чоловічими квітками, кулястояйцеподібні, овальні або еліптичні, 0,3–0,8 см завдовжки. Покривні луски блідо-зелені, яйцеподібні, гострі, з маслянистим блиском і зеленою жилкою посередині. Мішечки плоско-опуклі, довгастояйцеподібні, 2–2,5 мм завдовжки, зелені або оливкові, спереду з 5–8 тонкими жилками. Носик мішечка 0,5–0,7 мм завдовжки, буруватий, спереду глибоко розщеплений з біло-перетинчастою каймою. Приймочок 2. Плід — горішок. Цвіте у травні–липні. Плодоносить у липні. Розмножується насінням та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідний контроль за станом популяцій. Охороняють в «Деснянсько-Старогутському» НПП. Заборонено порушення гідрорежиму, рубка лісів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Кормове.

Джерело: Данилик, Панченко, 2001; Егорова, 1999.