Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Смотрите информацию игровые автоматы онлайн на нашем сайте.

Сашник іржавий Schoenus ferrugineus L.

Сашник іржавий (Schoenus ferrugineus L.) Карта поширення Сашник іржавий в Україні

Таксономічна належність: Родина Осокові — Cyperaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Вид на сх. межі ареалу в його острівній частині.

Ареал виду та його поширення в Україні: Центральна Європа, Скандинавський п-ів, дуже рідко — Середземномор’я. В Україні — Мале Полісся, Волинська височина, Зх. Поділля, Розточчя, Закарпаття. Адм. регіони: Вл, Рв, Лв, Зк, Хм.

Чисельність та структура популяцій: Популяції нечисельні, локальні, невеликих розмірів. Більшість раніше зафіксованих місцезнаходжень зникли. Серед угруповань, що збереглися, переважають трансформовані, з пригніченим Schoenus ferrugineus та значною кількістю лучних видів.

Причини зміни чисельності: Осушення та освоєння боліт та прилеглих територій. Вузька екологічна амплітуда виду — росте на карбонатних болотах.

Умови місцезростання: Евтрофні досить обводнені болота, переважно на карбонатних породах, характерні для Центральної Європи. На невеликих площах виступає як домінант, а також співдомінант очеретяно-схенусових та молінієвосхенусових угруповань, що відносяться до союзу Caricion davallianae (кл. ScheuchzerioCaricetea nigrae). Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина 15–30 см заввишки. Утворює щільні дернини. Кореневище коротке. Стебла округлі, оточені біля основи чорно-бурими піхвами. Суцвіття з 2–3 червонувато-бурих колосків. Цвіте в червні–серпні. Плодоносить у вересні–жовтні. Розмножується вегетативно та насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в «Бущанському» заказнику загальнодержавного значення (Рівненська обл.) та деяких інших природно-заповідних територіях. Слід виявити ділянки з мало зміненими ценозами та взяти їх під охорону. Заборонено осушення та освоєння боліт.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Ґрунтозберігаюче, водоохоронне, торфотвірне.

Джерело: Андриенко, 1982; Андриенко, Попович, 1986; ЧКУ, 1996.