УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Осока двоколірна Carex bicolor All.

Осока двоколірна (Carex bicolor All.) Карта поширення Осока двоколірна в Україні

Таксономічна належність: Родина Осокові (Смикавцеві) — Cyperaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Рідкісний реліктовий вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Аркто-альпійський, поширений диз’юнктивно в Пн. (Арктика), Центральній (Піренеї, Альпи, Карпати) і Сх. Європі (Урал), Сибіру, на Далекому Сході, у Пн. Америці. В Україні трапляється у Карпатах: альпійський і субальпійський пояси Чорногори. Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій: Усі популяції (від г. Брескул до г. Піп Іван) ізольовані, мають дуже малу площу (10–50 м2) і низьку чисельність (50–500 особин). На нижній межі поширення (полонина Пожижевська, 1350 м н.р.м.) стан популяцій регресивний з мінімальною кількістю особин і високим ступенем фрагментації просторової структури. Їх площа і чисельність зменшуються. Популяції на висотах 1600–1800 м н.р.м. перебувають у нормальному стані. Найбільшою за площею і чисельністю є популяція на відрозі г. Шпиці (1750 м н.р.м.).

Причини зміни чисельності: Стенотопний вид з вузькою екологоценотичною амплітудою, що лімітована різними природними (зміна гідрологічних і фітоценотичних умов) та антропогенними (випасання худоби, витоптування) чинниками.

Умови місцезростання: Росте в умовах надмірного зволоження на схилових болотах, кам’янистих берегах потічків, поблизу джерел, в угрупованнях союзу Cratoneurion commutati. Гiгрофiт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина з коротким кореневищем. Стебла 10–20 см заввишки, висхідні, при основі зі світло-бурими піхвами. Листки сіро-зелені, плоскі, 1–2 мм завширшки, коротші стебел. Нижній покривний листок коротший за суцвіття. Суцвіття китицеподібне 1–5 см завдовжки, з 2–4 колосків, інколи нижній колосок при основі стебла на довгій ніжці, пониклий. Верхній колосок у суцвітті гінекандричний (верхні квітки в колоску жіночі, нижні чоловічі) з темно-бурими покривними лусками. Решта колосків жіночі, яйцеподібні, нижні на ніжках; покривні луски яйцеподібні, темно-коричневі або пурпуровочорні з зеленою серединною жилкою. Мішечки овально-яйцеподібні, 2–3 мм завдовжки, зеленкувато-сизі або біло-зелені, без носика. Приймочок 2. Плід — горішок. Цвіте в червні. Плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Карпатському БЗ та Карпатському НПП. Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено порушення умов зростання, надмірне випасання худоби, рекреація.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Ґрунтотвірне, кормове.

Джерело: Данилик, 1993, 2000; Данилик, Малиновський, 1997; Егорова, 1999.