УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Осока Девелла Carex davalliana Smith (Vignea davalliana (Smith) Rchb.)

Осока Девелла (Carex davalliana Smith (Vignea davalliana (Smith) Rchb.)) Карта поширення Осока Девелла в Україні

Таксономічна належність: Родина Осокові (Смикавцеві) — Cyperaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Реліктовий вид на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Атлантична, Центральна та Сх. Європа, Середземномор’я. В Україні поширений на Зх. та Малому Поліссі, у Розточчі-Опіллі, Зх. Лісостепу, Карпатах і на Прикарпатті. Адм. регіони: Вл, Рв, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Хм, Вн.

Чисельність та структура популяцій: Популяції нормального типу з досить високою чисельністю та переважанням генеративних особин. На осушених деградованих ділянках спостерігається зменшення чисельності та збільшення частки старих (субсенільних і сенільних) особин. На девастованих вторинно заболочених площах торфокар’єрів формуються молоді ценопопуляції з лівостороннім віковим спектром.

Причини зміни чисельності: Надмірне (критичне) осушення біотопів або зміна режиму експлуатації їхніх угруповань.

Умови місцезростання: На рівнині росте в долинах річок й улоговинах, у горах — на пологих схилах з мокрими та вологими торфово-болотними ґрунтами, збагаченими карбонатами, а подекуди із помітним вмістом закисної форми заліза. Формує рідкісні зникаючі угруповання — асоціації Caricetum davallianae союзу Caricion davallianae. Трапляється в угрупованнях союзів Phragmition, Magnocaricion elatae, Calthion і Molinion. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна короткокореневищна дводомна рослина, 10–50 см заввишки. Формує щільні невеликі купини 10–20 см діаметром з численними тонкими прямостоячими стеблами. Листки нечисленні (2–3), ниткоподібні. Суцвіття з одного верхівкового колоска. Чоловічі колоски вузькоциліндричні, жіночі — широкоциліндричні. Покривні луски жіночих квіток довгастояйцеподібні, поступово загострені. Мішечки темнокоричневі, видовжено-ланцетні з потовщеними краями та шорсткуватим носиком, під час достигання разом з покривними лусками горизонтально або донизу відхилені від осі колоска. Приймочок 2. Плід — горішок. Цвіте в квітні–травні. Плодоносить у червні–серпні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють на території Карпатського БЗ, Шацького НПП, ПЗ «Розточчя», заказників «Волицький», «Верхобузькі болота» на Львівщині та інших об’єктів ПЗФ. Необхідно дослідити сучасні тенденції динаміки виду в умовах дії різних антропогенних чинників і проводити контроль за станом популяцій. Заборонено знищення місцезростань, порушення гідрологічного режиму.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Ґрунтотвірне, кормове.

Джерело: Алексеев, 1996; Андриенко, 1982; Данилик, 1994; Данилик, Антосяк, 1997; Егорова, 1999; Флора УРСР, 1940; ЧКУ, 1996.