УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Осока малоквіткова Carex pauciflora Lightf.

Осока малоквіткова (Carex pauciflora Lightf.) Карта поширення Осока малоквіткова в Україні

Таксономічна належність: Родина Осокові (Смикавцеві) — Cyperaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Рідкісний, реліктовий, циркумполярний вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Аркто-бореально-альпійський вид, поширений в Арктиці, Атлантичній, Пн., Середній та Сх. Європі, Сибіру, на Далекому Сході, у Середній та Сх. Азії, Пн. Америці. В Україні трапляється у Карпатах: Ґорґани, Свидовець, Чорногора, Мармароські та ЧивчиноГринявські гори, Центральне Полісся. Адм. регіони: Жт, Ів, Зк, Чц.

Чисельність та структура популяцій: Популяції в Карпатах перебувають у нормальному стані, більшість стабільні, мають значні площі по кілька га і високу чисельність (десятки тисяч генеративних пагонів). На рівнині — під загрозою зникнення.

Причини зміни чисельності: Вид з вузькою еколого-ценотичною амплітудою, що лімітована різними природними (зміна гідрологічних і фітоценотичних умов) та антропогенними (випасання худоби, витоптування, вирубування лісів) чинниками.

Умови місцезростання: Росте в альпійському, субальпійському та лісовому поясах, в умовах надмірного зволоження на оліготрофних або мезо-оліготрофних болотах. Угруповання кл. Scheichzerio-Caricetea nigrae. Гiгрофiт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Криптофіт. Багаторічна трав’яна рослина з довгим повзучим кореневищем. Стебла (5)10–15(20) см заввишки, гладкі, при основі з жовтувато-бурими або бурими піхвами. Листки звичайно на ½ коротші стебел, 1–1,5 мм завширшки, плоскі, або щетиноподібно вздовж складені. Суцвіття складається з поодиноких андрогінних колосків; у колоску 1–3 верхні квітки тичинкові, 2–5 нижні — маточкові. Приквітковий листок відсутній. Колоскові луски коротші за мішечки, блідоіржаві. Мішечки блідо-зелені, солом’яножовті або блідо-іржаві, з неясними жилками, плавно переходять у прямий, гладкий носик. Приймочок 3. Плід — горішок, звичайно без осьового придатка. Цвіте в червні–липні. Плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Карпатському БЗ та Карпатському НПП. Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено вирубування лісів, випасання худоби, порушення гідрологічних умов зростання виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Торфо- і ґрунтотвірне.

Джерело: . Визначник рослин Українських Карпат, Дани- лик, 2000; Егорова, 1999; Определит. высш. раст. Украины, 1987; Флора УРСР, 1940; 1977; ЧКУ, 1996.