УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Осока затінкова Carex umbrosa Host

Осока затінкова (Carex umbrosa Host) Карта поширення Осока затінкова в Україні

Таксономічна належність: Родина Осокові (Смикавцеві) — Cyperaceae.

Природоохоронний статус виду: Неоцінений.

Наукове значення: Вид на східній межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Неморально-монтанний вид, поширений в Атлантичній, Центральній, Пд. та Сх. Європі. В Україні трапляється спорадично в поліській та лісостеповій зонах Правобережжя (за винятком Закарпатської низовини), у Карпатах і в окремих локалітетах пн.-зх. Лівобережного Полісся. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Хм, Вн.

Чисельність та структура популяцій: Більшість популяцій відзначаються значними площами та чисельністю особин, загрози їх зникнення чи зміни стану немає.

Причини зміни чисельності: Потерпає від надмірного рекреаційного навантаження, вирубування лісів, знищення екотопів.

Умови місцезростання: Росте в розріджених лісах, на узліссях, по чагарниках, на луках, по краях карбонатних боліт, в угрупованнях союзів AsperuloFagion, Cephalanthero-Fagion, Eu-Carpinion, Luzulo-Fagion, Carpino-Quercion і Nardion. Гiгромезофiт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Трав’яний щільнодернинний багаторічник з коротким кореневищем. Стебла 15–40 см заввишки, зі світло-бурими піхвами, розщепленими на прості волокна. Листки пласкі, 2–3 мм завширшки, дорівнюють стеблам. Нижній покривний листок з піхвою й короткою шилоподібною пластинкою, що дорівнює колоскові. Суцвіття з 2–4 зближених колосків. Верхній колосок чоловічий, ланцетний або ланцетно-булавоподібний, зі світлоіржавими, гоструватими покривними лусками. Решта колосків жіночі, довгасті, на коротких ніжках. Покривні луски жіночих колосків коротші за мішечки, яйцеподібні, каштановобурі, із зеленою серединною жилкою. Мішечки довгасто-оберненояйцеподібні, жовтуватозелені, з довгими розсіяними м’якими волосками й тонкими малопомітними жилками, з плавно видовженим вузькоконічним носиком. Приймочок 3. Плід — горішок. Цвіте в квітні–червні. Плодоносить у червні–липні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідно контролювати стан популяцій. Охороняють в багатьох заповідних об’єктах, зокрема, Карпатському БЗ, Карпатському, Шацькому та ін. НПП, заказниках. Заборонено знищення місцезростань, суцільні рубки лісів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Кормове.

Джерело: Данилик, 1994; Егорова, 1999; Орлов, 2005.