УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Кладофора далматська Cladophora dalmatica Kütz.

Кладофора далматська (Cladophora dalmatica Kütz.) Карта поширення Кладофора далматська в Україні

Таксономічна належність: Родина Кладофорові — Сladophoraceae..

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Вид–індикатор стану та ступеня забруднення водного середовища.

Ареал виду та його поширення в Україні: Характеризується каспійсько–середземно– морським та індо–атлантичним ареалом, належить до бореально–тропічної групи. Відомий з солоних водойм та морів Європи (Атлантичне узбережжя), Азії та Австралії. Виявлена незначна кількість популяцій. Адм. регіони: Од, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Популяції локальні, невеликі, в сукупності з іншими водоростями формує густий килим водоростей псевдоліторальної зони. Чорне море: Каркінітський, Тарханкут– Севастопольський, Керчинський, Одеський регіони, Пд. берег Криму; Чорноморський заповідник («Лебедині о–ви»), Роздольненський р–н. У формі окремих літофільних сланей, дернин, губчастими кулями, інколи трапляється в складі епіфітної синузії цистозіри.

Причини зміни чисельності: Антропогенне навантаження, скорочення площі природних кам’янистих біотопів, зміна берегової лінії.

Умови місцезростання: Переважно у морських водах, в псевдоліторальній зоні, на глибині 10–20 см і відкритих прибійних місцях, зрідка вище рівня води в щілинах та дрібних заглибленнях. Олігосапробіонт, індикатор стану прибережної зони моря.

Загальна біоморфологічна характеристика: Дерники до 5 см заввишки, з ризоїдами в основі слані або вільноплаваюча форма до 50 см завдовжки. Слань сформована із псевдодихотомічно розгалужених головних осей, які закінчуються пучками рясно розгалужених коротких гілочок, а їх апікальні клітини до 30 разів більші ширини. Клітини циліндричні, бочкоподібні та булавоподібні, до 20 раз більші ширини. Розмноження статевим та безстатевим шляхом.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у ПЗ Карадазькому та «Мис Мартьян», Чорноморському БЗ і заказнику «Бухта Козача» (окол. м. Севастополь). Необхідне створення альгорезерватів у межах акваторій, де розвивається вид.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Зинова, 1967; Калугина–Гутник, 1975; Корженевский, Ена, Костин, 1999; Маслов и др., 1998; Мильчакова, 2003; Садогурський, 1999; Ткаченко, 1991.