УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Щипавка сибірська Cobitis melanoleuca Nichols, 1925

Щипавка сибірська (Cobitis melanoleuca Nichols, 1925) Карта поширення Щипавка сибірська в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Коропоподібні (Cypriniformes), родина — В’юнові (Cobitidae). Один з понад 50 -ти видів роду, один з принаймні 5-6-ти видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Широко поширений в прісноводних водоймах Європи від бас. Дону до Уралу, в Сибіру, Монголії, у водоймах Далекого Сходу (зокрема й в бас. Амуру), Пн. Китаю і на п-ві Корея. В Україні зустрічається тільки в бас. Сів. Дінця (зх. межа ареалу), де відмічена як у корінному руслі, так і в притоці р. Красна.

Чисельність і причини її зміни: Невідома. Зникнення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, гідрохімічного та гідробіологічного режимів унаслідок гідротехнічного будівництва і техногенного забруднення води. Потребує додаткового вивчення.

Особливості біології та наукове значення: Прісноводна малорухлива риба, яка не здійснює широких міграцій. Трапляється переважно на прибережних ділянках річок з уповільненою течією, або в затоках з мулисто-піщаним дном, зустрічається в евтрофованих водоймах. Веде донний спосіб життя. Багато часу проводить, занурившись у ґрунт. Живлення складається з зоо- та фітопланктону, організмів зообентосу. Вік статевого дозрівання, плодючість, хід нересту та розвитку у водоймах України потребують додаткового вивчення.

Морфологічні ознаки: Тіло видовжене, сплюснуте з боків, вкрите дуже дрібною лускою. Очі малі, розташовані у верхній частині голови. Під очима розташовані гострі кісткові колючки. Навколо ротового отвору 3 пари вусиків. При основі хвостового плавця 2 чіткі темні видовжені плями. Зазвичай в хвостовому плавці 14–15 розгалужених променів. Найбільша довжина тіла до 9 см, маса 9,5 г, тривалість життя до 4–5 років. Забарвлення дуже варіює, але переважають сірувато-буруваті чи жовтуваті тони. На боках тіла плями, які іноді зливаються в широку смугу. Під час нересту забарвлення яскравішає: спина стає жовтою, плями темнішають, вздовж голови і тіла з’являються епітеліальні горбки.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Потребує повної заборони на вилов. В Україні раніше заходи охорони не здійснювалися.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Об’єкт уваги акваріумістів.

Господарське та комерційне значення: Промислового значення не має.

Джерело: Аннотированный каталог, 1998; Васильева, 1988; Атлас, 2002; Каталог коллекций, 2003. Автор: В.А. Денщик Малюнок: О.Ю. Запорожець, І.В. Маханьков