УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Таксономія

Тварини Червоної книги

Кишковопорожнинні

Круглі черви

Кільчасті черви

Членистоногі

Молюски

Хордові

Рослини Червоної книги

Судинні рослини

Плауноподібні

Папоротеподібні

Голонасінні

Покритонасінні

Однодольні

Дводольні

Пасльонові

Ломикаменеві

Вовчкові

Жимолостеві

Айстрові

Фісташкові

Аралієві

Селерові

Барвінкові

Барбарисові

Березові

Шорстколисті

Капустяні

Дзвоникові

Клеомові

Гвоздичні

Бруслинові

Лободові

Чистові

Березкові

Товстолисті

Черсакові

Росичкові

Руслицеві

Вересові

Молочайні

Бобові

Букові

Франкенієві

Тирличеві

Геранієві

Кулівницеві

Губоцвіті

Пухирникові

Плюмбагові

Кермекові

Льонові

Плакунові

Бобівникові

Селітрянкові

Маслинові

Онагрові

Півонієві

Макові

Гречкові

Первоцвітні

Жовтецеві

Жостерові

Розові

Рутові

Вербові

Ранникові

Клокичкові

Тамариксові

Тимелеєві

Липові

Водяногоріхові

Валеріанові

Веронікові

Фіалкові

Гриби

Водорості

Мохоподібні

Лишайники

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Вовна гірська пухнаста (кортуза маттіолі пухнаста) Cortusa matthioli L. subsp. pubens (Schott, Nyman et Kotschy) Jáv.

Вовна гірська пухнаста (кортуза маттіолі пухнаста) (Cortusa matthioli L. subsp. pubens (Schott, Nyman et Kotschy) Jáv.) Карта поширення Вовна гірська пухнаста (кортуза маттіолі пухнаста) в Україні

Таксономічна належність: Родина Первоцвітові — Primulaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Вузькоендемічний підвид рідкісного виду.

Ареал виду та його поширення в Україні: Сх. карпатський високогірний ендемічний таксон, що поза Україною трапляється лише в Роднянських горах у Румунських Карпатах. В Українських Карпатах — на Чорногорі (г. Говерла). Адм. регіон: Ів.

Чисельність та структура популяцій: Одна нечисленна популяція налічує близько 400 генеративних особин. Поновлення забезпечується шляхом насінного розмноження.

Причини зміни чисельності: Хоча популяція є стабільною, але із-за малої чисельності і незначної площі її стан можна вважати загрозливим через природні зміни рослинності в оселищі — його поступове заростання зеленовільховим криволіссям і можливі зсуви скель і ґрунту.

Умови місцезростання: Популяція приурочена до вогких затінених пісковикових скель, скелетних зволожених ґрунтів на висоті 1620–1650 м н. р. м. Угруповання належить до союзу Cystopteridion (кл. Asplenietea trichomanis), хоча в Польщі він наводиться для кл. Montio-Cardaminetea. Цей підвид росте на кислих ґрунтах (pH 5,9–6,7). Гігромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна короткокореневищна розеткова рослина. Кореневище темно-буре, густо вкрите довгими білуватими шнуроподібними додатковими коренями. Розетка складається з 3–5 листків з довгими черешками. Листки зубчасті, розрізані до 1/3 пластинки, 9–11 лопатеві. Квітконосний пагін 8–20 см заввишки. Суцвіття-зонтик утворене 4–9 квітками. Чашечка 5,5–6 мм завдовжки, розділена до половини. Віночок п’ятидільний, пурпуровофіолетовий, лійкувато-дзвоникуватий, зрослий до 1/2 — 3/5 своєї довжини. Плід яйцеподібна коробочка 4,5–6,5 мм завдовжки. Вся рослина сизувата, вкрита густими, короткими, м’якими, оксамитовими на дотик волосками. Від інших підвидів відрізняється меншими розмірами, глибше розрізаними листками, меншою кількістю лопатей листків, густішим, коротшим і м’яким опушенням. Цвіте у першій половині червня, плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням, рідше вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в заповідній зоні Карпатського НПП. Заборонено збирання рослин, гербарію, порушення умов місцезростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, ароматичне.

Джерело: Кобів, 1999, 2004; Czerwona Księga Karpat Polskich, 2008; Kobiv, 1999; Flora Republicii Populare Romîne, 1960; Wilczyński, 1924.