УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Зозульки трансильванські (пальчатокорінник трансильванський) Dactylorhiza transsilvanica (Schur) Aver. (Dactylorhiza maculata (L.) Soó var. transsilvanica (Schur) P.Delforge; Orchis transsilvanica Schur)

Зозульки трансильванські (пальчатокорінник трансильванський) (Dactylorhiza transsilvanica (Schur) Aver. (Dactylorhiza maculata (L.) Soó var. transsilvanica (Schur) P.Delforge; Orchis transsilvanica Schur)) Карта поширення Зозульки трансильванські (пальчатокорінник трансильванський) в Україні

Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Європейський вид на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Нині відомі локалітети з Румунії (Трансильванія), Словаччини (Турець), Чехії (МуравськоСлежські Бескиди) та Словенії. В Україні відоме лише з Бескидів. Згадки про виростання виду на Закарпатті не підтверджені, проте поширення в Українських Карпатах ніколи не було предметом детальних досліджень. Адм. регіон: Лв.

Чисельність та структура популяцій: Одна, підтверджена гербарним матеріалом, популяція (зх. околиці с. Гребенів, Сколівський р-н, Львівська обл.). Стан популяції та її параметри не досліджені.

Причини зміни чисельності: Осушення екотопів, надмірне випасання та викошування, а також зривання квітів для букетів.

Умови місцезростання: Росте на гірських вологих луках у верхньому (можливо також у нижньому) лісовому поясах. Вид належить складу угруповань порядку Molinietalia, що приурочені до торф’янистих ґрунтів. Ценотична приуроченість детально не досліджена. Гігромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 25– 60 см заввишки. Листків 6–10, відхилених. Суцвіття колосоподібне, яйцеподібноцилідричне, густе й багатоквіткове, 3–10 см завдовжки, 3–4 см діаметром. Листки зелені, завжди без плям, перший — приземний довгасто-ланцетний. Квіти білосніжні, інколи блідо-рожеві або світло-жовті. Середня лопать губи довша за бічні або дорівнює їм. Цвіте у червні–липні, плодоносить у серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Додатку ІІ CITES. Оселище формально знаходиться на території НПП «Сколівські Бескиди» (господарська зона) й, фактично, охороною не забезпечене. Включений до Червоного списку Закарпаття. Необхідне детальне дослідження відомої популяції виду й пошуки інших можливих оселищ, а також проведення відповідних охоронних заходів у всіх місцях виростання виду. Важливим є запровадження культивування виду у ботанічних садах з метою штучного розширення існуючої популяції та репатріації рослин у місця, де вид раніше, ймовірно, траплявся. Заборонено збирання рослин, гербаризацію, порушення умов місцезростання, гідрологічного режиму.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, медоносне.

Джерело: Крічфалушій, Будніков, Мигаль, 1999; Собко, 1989; Klein, Deutsch, 2005.