УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Офрис бджолоносна Ophrys apifera Huds.

Офрис бджолоносна (Ophrys apifera Huds.) Карта поширення Офрис бджолоносна в Україні

Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Європейсько-середземноморський вид на пн. межі диз’юнктивної частини ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Атлантична, Середня Європа і Середземномор’ я, диз’юнктивна частина — окремі регіони Кавказу, Малої та Зх. Азії, Пн. Африки. В Україні — Пд. берег Криму (від Севастополя до Ялти). Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: Дуже низька (фіксувалося лише по кілька особин у двох місцезнаходженнях).

Причини зміни чисельності: Тривалий онтогенез, вузька екологічна амплітуда, низька конкурентна здатність виду, курортне, дорожнє будівництво, господарські роботи, зривання на букети, забур’янення порушених біотопів.

Умови місцезростання: Світлі ялівцеві ліси, чагарники, узлісся, вапнякові осипи на висоті 200–300 м н.р.м. в угрупованнях кл. Quercetea pubescеnti– petraea, Rhamno-Prunetea. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 20–45 см заввишки. Бульби кулясті. Стебло з 4–7 сизуватозеленими листками при основі та кількома листовими піхвами з невеликими листовими платівками у середній частині. Листки прикореневої розетки відмирають у середині травня. Суцвіття розгалужене, до 18 см завдовжки, з (2)3–8(10) квіток. Квітки великі (до 2,5 см у діаметрі), жовто-коричневі, нагадують бджолу, пелюстки зовнішнього кола рожеві, червоні, білі. Губа трилопатева, до 1,5 см завдовжки, оксамитова, з коричневим малюнком. Цвіте у квітні–червні. При відсутності комах-запилювачів або у несприятливих умовах звичне для рослин перехресне запилювання замінюється самозапиленням. Плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням. Ступінь природного поновлення незадовільний.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Додатку II CITES. Охороняється в Ялтинському гірсько-лісовому ПЗ. Потребує виявлення всіх існуючих популяцій і встановлення режимів абсолютної заповідності та заказного, а також розведення в культурі. Заборонено заготівлю рослин, гербаризацію, порушення умов місцезростань (забудову територій та облаштування місць рекреації).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.

Джерело: Вульф, 1930; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. парків України, 2002; Красная книга СССР, 1984; Охраняемые растения Украины, 1983; Флора европейской части СССР, 1976; ЧКУ, 1996.