УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Лімодор недорозвинений Limodorum abortivum (L.) Sw. (Orchis abortiva L.)

Лімодор недорозвинений (Limodorum abortivum (L.) Sw. (Orchis abortiva L.)) Карта поширення Лімодор недорозвинений в Україні

Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.

Природоохоронний статус виду: Неоцінений.

Наукове значення: Середземноморський вид на пн. межі ареалу, зі складною біологією розвитку, пов’язаною з симбіомікотрофним способом існування.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пд. Європа, Крим, Кавказ, Мала Азія, Пн. Африка. В Україні — Гірський і Пд. берег Криму. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: Рослини трапляються спорадично, поодиноко та невеликими групами. Популяції складаються тільки з генеративних особин, всі інші вікові стадії проходять під землею, оскільки рослина напівсапрофітна (симбіомікотрофна).

Причини зміни чисельності: Порушення біотопів, зокрема вирубування лісів, рекреація.

Умови місцезростання: Світлі дубові, фісташкові, ялівцеві, соснові та сосново-дубові ліси на сухих бурих та коричневих ґрунтах. Трапляється серед чагарників, на узліссях, переважно на багатих на вапно ґрунтах. Угруповання кл. Quercetea pubescentis-petraeae, Erico-Pinetea, найбільш ксерофітні угруповання кл. Querco-Fagetea. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Криптофіт. Багаторічна трав’яна кореневищна напівсапрофітна рослина 40–80 см заввишки. Стебло прямостояче, листки у вигляді піхв зеленувато-фіолетові. Квітки великі (до 5 см у діаметрі) фіолетові, зібрані у довгу прямостоячу китицю. Цвіте у травні–червні. Плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Додатку ІІ CITES. Охороняється в ПЗ Ялтинському гірсько-лісовому, Кримському, Карадазькому, «Мис Мартьян», ряді інших заповідних об'єктів. Необхідно контролювати стан популяцій, дослідити характер їх відновлення. Заборонено порушення умов місцезростань, збирання рослин, рубки.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: Вахрамеева, Денисова, Никитина, Самсонов, 1991; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. парків України, 2002; Собко, 1989; Флора УРСР, 1950; ЧКУ, 1996.