УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Find your dream home with Hata.ng. https://hata.ng/43-mansions-for-sale Wide selection, easy search

Жировик Льозеля Liparis loeselii (L.) Rich. (Ophrys loeselii L.)

Жировик Льозеля (Liparis loeselii (L.) Rich. (Ophrys loeselii L.)) Карта поширення Жировик Льозеля в Україні

Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Голарктичний бореальний вид на пд. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пн.-зх. частина Європи, Сибір, Японія, Середня Азія, Пн. Америка. В Україні — в Карпатах, на Поліссі, в Лісостепу, в Степовій зоні — по долинах рік. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Чн, Кв, Лв, Зк, Чц, Чк, Дн, Пл, Лг.

Чисельність та структура популяцій: Росте поодиноко або невеликими групами на відстані 10–200 м одна від одної, іноді утворює популяції, які налічують до 200 генеративних особин. Характерні різкі зміни чисельності особин у популяціях впродовж кількох років. Багато місцезнаходжень втрачені. Структура популяцій не досліджена.

Причини зміни чисельності: Осушення, торфові розробки, знищення оселищ унаслідок випасання або заростання чагарниками. Чутливий до зміни гідрорежиму.

Умови місцезростання: Росте у складі угруповань мезотрофних осокових та осоково-трав’яних боліт на торф’янистих або мінеральних ґрунтах (кл. Scheichzerio-Caricetea nigrae), іноді на верхових сфагнових болотах (кл. Oxycocco-Sphagnetea) і на заболочених луках (союз Calthion кл. Molinio-Arrhenatheretea та асоціація Caricetum gracilis кл. Phragmiti-Magnocaricetea). Уникає сильно кислих ґрунтів, угруповань на карбонатному субстраті. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 20–25 см заввишки, жовтувато-зелена, гола, з коротким кореневищем. Стебло пряме з псевдобульбою при основі, яка обгорнута піхвами старих листків. Листків 2, рідко 3, до 11 см завдовжки, донизу переходять у піхви, що обгортають нижню частину стебла. Суцвіття: китиця до 8 см завдовжки, з 1–18 квітками. Квіти зеленкуваті або жовтувато-зеленкуваті, на коротких квітконіжках. Приквітки маленькі, плівчасті, трикутні або яйцеподібно-ланцетні, не довші ніж квітконіжки. Зовнішні листочки оцвітини лінійно-довгасті, трижилкові, внутрішні — вузьколінійні, одножилкові. Губа майже дорівнює за довжиною іншим листочкам оцвітини, здебільшого догори обернена. Цвіте у травні–липні, плодоносить у червні–вересні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Включений до додатків Бернської конвенції та CITES. Необхідно вивчення структури популяцій та моніторинг їх стану. Охороняється у Канівському та Черемському ПЗ, Шацькому НПП та кількох заповідних об’єктах місцевого значення. Заборонено збирання рослин, заготівля, порушення гідрологічного режиму оселищ.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: Байрак, Стецюк, 2005; Вініченко, 2006; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. парків України, 2002; Мельник, Баранський, 2006; Орлов, 2002; 2005; Орлов, Сіренький, Подобайло та ін., 2001; ЧКУ, 1996; Чорней, Никирса, 200