УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Неотінея тризубчаста (зозулинець тризубчастий) Neotinea tridentata (Scop.) R.M. Bateman, Pridgeon et M.W. Chase (Orchis tridentata Scop., O. variegata All.)

Неотінея тризубчаста (зозулинець тризубчастий) (Neotinea tridentata (Scop.) R.M. Bateman, Pridgeon et M.W. Chase (Orchis tridentata Scop., O. variegata All.)) Карта поширення Неотінея тризубчаста (зозулинець тризубчастий) в Україні

Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві (Орхідні) — Orchidaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Середземноморський вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Середня Європа, Середземномор’я, Кавказ, Мала Азія. В Україні — Гірський Крим. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: Популяції нечисленні, щільність 5–7 особин на 1 м2, або рослини трапляються поодиноко. Переважають генеративні особини (47–55%). Дорослих вегетативних особин до 20%.

Причини зміни чисельності: Дуже вразливий до погіршення стану зволоження ґрунту. Нестача вологи спричиняє загибель ювенільних особин і значно погіршує плодоношення (зменшується кількість і якість насіння). Квіти масово збираються. Знищення біотопів внаслідок господарського освоєння території.

Умови місцезростання: Луки, кам’янисті осипи, лісові галявини, в нижній частині гірського поясу, росте на остепнених схилах пд.-сх. та пд.-зх. експозицій. Трапляється у ценозах кл. FestucоBrometea, Trifolio-Geranietea та Molinio– Аrrhenatheretea на знижених ділянках та на крутосхилах. Мезоксерофіт-мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 15–40 см заввишки. Бульби овальні. Стебло у нижній частині густо улиснене. Листки сизо-зелені, без плям, лінійно-еліптичні. Суцвіття щільне, майже кулясте. Приквітки 5–10 мм завдовжки, лілові, загострені. Квітки великі, ясно-рожеві. Листочки шолома витягнуті у загострене вістря. Губа глибоко трилопатева, розміщена горизонтально і далеко висувається вперед; середня лопать помітно перевищує бічні, коротко-дволопатева, із зубчиком у виїмці. Цвіте у квітні–червні. Плодоносить у серпні. Розмножується насінням. Ступінь природного поновлення незадовільний.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Додатку II Конвенції CITES. Охороняється в Кримському, Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому ПЗ. Потребує режиму абсолютної заповідності та заказного. Заборонено несанкціоновану заготівлю рослин, порушення умов місцезростань - забудову територій, розорювання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Інколи культивується, але сучасна інформація щодо культивування в Україні відсутня.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.

Джерело: Вульф, 1930; Інтродукція рідкісних і зникаючих рослин флори України, 1996; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. парків України, 2002; Мосякін, Тимченко, 2006; Охраняемые растения Украины, 1983; Флора Европейской части