УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Зозулинець мавпячий Orchis simia Lam.

Зозулинець мавпячий (Orchis simia Lam.) Карта поширення Зозулинець мавпячий в Україні

Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві (Орхідні) — Orchidaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Європейсько-середземноморський вид на пн. межі диз’юнктивного ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Атлантична і Сх. Європа, Середземномор’я, Балканський п-ів, Крим, Кавказ, Мала та Середня (гірська система Копет-Даг) Азія. В Україні — Гірський Крим. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: Загалом популяції розміщені рідко, чисельність їх незначна, щільність значною мірою залежить від умов освітлення. На освітлених місцях від 9–10 до 20–25 особин на м2, за віковим складом переважають молоді ювенільні та іматурні особини. На пн. макросхилі переважно зустрічається поодиноко, у віковому спектрі переважають генеративні особини. В цілому спостерігається зменшення кількості популяцій та зниження чисельності в них рослин.

Причини зміни чисельності: Рекреація, курортне будівництво, збирання рослин.

Умови місцезростання: Росте на узліссях і лісових галявинах ялівцевих і пухнастодубових лісів, серед чагарників, на гірських луках та схилах. У нижньому гірському поясі пд. макросхилу Кримської гряди зустрічається в ценозах союзів Jasminio-Juniperion excelsae, Carpino orientalis–Quercion pubescentis, Elytrigio nodosae–Quercion pubescentis кл. Quercetea pubescenti-petraea. На пн. макросхилі Кримських гір росте в ценозах порядку QuercoCarpinetalia betuli (кл. Querco-Fagetea). Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 20– 45 см заввишки. Бульби яйцеподібні. Стебло з 4–5 прикореневими сизувато-зеленими листками. Суцвіття колосоподібне, коротке, яйцеподібне, густе. Квітки дрібні, фіолетоворожеві, з медовим запахом. Губа глибоко трироздільна, середня лопать розділена на дві довгі, вузькі лопаті із зубчиком у виїмці, які разом із бічними лінійними лопатями нагадують лапки маленької мавпочки. Цвіте в червні–липні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Додатку II Конвенції CITES. Охороняється в Кримському, «Мис Мартьян», Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому ПЗ. Потребує режимів заповідності та заказного. Заборонено заготівлю рослин, порушення умов місцезростань, облаштування рекреаційних пунктів, забудову територій.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.

Джерело: Вульф, 1930; Каталог раритетного біорізноманіття, 2002; Собко, 1989; Собко, Гапоненко, 1996; Флора европейской части СССР, 1976; Хорология флоры Украины, 1986; ЧКУ, 1996; Шеляг-Сосонко, Дідух, 1980.