Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Fresh news about Max Polyakov on this site

Прісноводний краб Potamon tauricum (Czerniavsky 1884)

Прісноводний краб (Potamon tauricum (Czerniavsky 1884)) Карта поширення Прісноводний краб в Україні

Таксономічна належність: Клас — Ракоподібні (Crustacea), ряд — Десятиногі (Decapoda).

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Відомий з гірських річок Чорноморського узбережжя Туреччини, Болгарії, Кавказу та узбережжя Егейського моря. В Україні зустрічається тільки в Криму: гірські ділянки рік пд. узбережжя та басейн р. Бельбек. Біотопи: гірські ділянки рік (рітраль) зі швидкістю течії до 1 м/с та переважно кам’янистим річищем. Риють нори до 0,75 м завдовжки.

Чисельність і причини її зміни: . Чисельність незначна (поодинокі особини), за сприятливих умов утворюються локальні популяції, з концентрацією до 5 особин на м2.

Причини зміни чисельності: забруднення річок, пов’язане з антропогенним тиском, гідротехнічне будівництво.

Морфологічні ознаки: Суборбітальне поле карапаксу краба в середній частині має декілька (4–7) крупних гранул. Термінальний членик першої пари плеоподів самця довгий, колючкоподібний, внутрішня лопать має щетинки по внутрішньому краю; зовнішня лопать з щетинками по зовнішньому краю і рядом щетинок в привершинній частині біля повздовжньої щілини. Апікальні частини другої пари плеоподів з лопатями різної величини. Внутрішня лопать значно довша за зовнішню, помітно виступає над передньозовнішним краєм, видовжена, з круглим гладеньким краєм. Зовнішня лопать вузька, загострена. Передньозовнішний край дорослих особин з багаточисленними шипиками. Максимальна ширина карапаксу — 5 см.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Збереження біотопів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Cтаробогатов, Василенко, 1980; Чернявский, 1884; Кривохижин, Кривохижина, 1988; Макаров, 2004; Артов, Березовский, 2006. Автори: Г.А. Прокопов, Ю.М. Макаров Фото: Г.А. Прокопова