УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Прісноводний краб Potamon tauricum (Czerniavsky 1884)

Прісноводний краб (Potamon tauricum (Czerniavsky 1884)) Карта поширення Прісноводний краб в Україні

Таксономічна належність: Клас — Ракоподібні (Crustacea), ряд — Десятиногі (Decapoda).

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Відомий з гірських річок Чорноморського узбережжя Туреччини, Болгарії, Кавказу та узбережжя Егейського моря. В Україні зустрічається тільки в Криму: гірські ділянки рік пд. узбережжя та басейн р. Бельбек. Біотопи: гірські ділянки рік (рітраль) зі швидкістю течії до 1 м/с та переважно кам’янистим річищем. Риють нори до 0,75 м завдовжки.

Чисельність і причини її зміни: . Чисельність незначна (поодинокі особини), за сприятливих умов утворюються локальні популяції, з концентрацією до 5 особин на м2.

Причини зміни чисельності: забруднення річок, пов’язане з антропогенним тиском, гідротехнічне будівництво.

Морфологічні ознаки: Суборбітальне поле карапаксу краба в середній частині має декілька (4–7) крупних гранул. Термінальний членик першої пари плеоподів самця довгий, колючкоподібний, внутрішня лопать має щетинки по внутрішньому краю; зовнішня лопать з щетинками по зовнішньому краю і рядом щетинок в привершинній частині біля повздовжньої щілини. Апікальні частини другої пари плеоподів з лопатями різної величини. Внутрішня лопать значно довша за зовнішню, помітно виступає над передньозовнішним краєм, видовжена, з круглим гладеньким краєм. Зовнішня лопать вузька, загострена. Передньозовнішний край дорослих особин з багаточисленними шипиками. Максимальна ширина карапаксу — 5 см.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Збереження біотопів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Cтаробогатов, Василенко, 1980; Чернявский, 1884; Кривохижин, Кривохижина, 1988; Макаров, 2004; Артов, Березовский, 2006. Автори: Г.А. Прокопов, Ю.М. Макаров Фото: Г.А. Прокопова