УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Таксономія

Тварини Червоної книги

Кишковопорожнинні

Круглі черви

Кільчасті черви

Членистоногі

Молюски

Хордові

Рослини Червоної книги

Судинні рослини

Плауноподібні

Папоротеподібні

Голонасінні

Покритонасінні

Однодольні

Дводольні

Пасльонові

Ломикаменеві

Вовчкові

Жимолостеві

Айстрові

Фісташкові

Аралієві

Селерові

Барвінкові

Барбарисові

Березові

Шорстколисті

Капустяні

Дзвоникові

Клеомові

Гвоздичні

Бруслинові

Лободові

Чистові

Березкові

Товстолисті

Черсакові

Росичкові

Руслицеві

Вересові

Молочайні

Бобові

Букові

Франкенієві

Тирличеві

Геранієві

Кулівницеві

Губоцвіті

Пухирникові

Плюмбагові

Кермекові

Льонові

Плакунові

Бобівникові

Селітрянкові

Маслинові

Онагрові

Півонієві

Макові

Гречкові

Первоцвітні

Жовтецеві

Жостерові

Розові

Рутові

Вербові

Ранникові

Клокичкові

Тамариксові

Тимелеєві

Липові

Водяногоріхові

Валеріанові

Веронікові

Фіалкові

Гриби

Водорості

Мохоподібні

Лишайники

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Смілка бузька, зорянка південнобузька Silene hypanica Klokov (Atocion hypanicum (Klokov) Tzvelev)

Смілка бузька, зорянка південнобузька (Silene hypanica Klokov (Atocion hypanicum (Klokov) Tzvelev)) Карта поширення Смілка бузька, зорянка південнобузька в Україні

Таксономічна належність: Родина Гвоздичні — Caryophyllaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Вузьколокальний південнобузький ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пд. відроги Придніпровської височини в межах Правобережного Степу. В долині р. Пд. Буг. Адм. регіон: Мк.

Чисельність та структура популяцій: Відмічено три популяції: окол. с. Семенівка гирло р. Велика Корабельна, між м. Южноукраїнськ та с. Бузьке, між сс. Богданівка та Виноградний Сад. В останні 5 років не фіксуються популяції в гирлі р. Бакшала та в ур. «Лабіринт» (окол. с. Трикрати), с. Красненьке та по р. Кодимі окол. с. Бобрик (Любашівський р-н Одеської обл.). В окол. с. Петропавлівка (Братський р-н), на гранітних відшаруваннях р. Мертвовод та в окол. смт. Олександрівки Вознесенського р-ну популяції були реінтродуковані. Популяції локальні, незначної площі, з компактно-дифузною структурою. Чисельність популяцій в різні роки коливається залежно від клімату. Щільність становить від 3 до 20 особин на 1 м2. Простежується тенденція поступового згасання виду.

Причини зміни чисельності: Специфіка гідротермічного режиму впродовж розвитку рослин. Низька конкурентоспроможність проростків і сходів. Швидка втрата схожості насіння, схильність до ураження грибковими хворобами та комахами-шкідниками, вузька спеціалізація до комах-запилювачів. Знищення місцезростань виду, випас та рекреація.

Умови місцезростання: Гранітні відшарування, скелі, кам’янистощебенисті ґрунти і осипища. Розріджені угруповання на межі кл. Asplenietea trichomanis та Sedo-Scleranthetea (порядок Festuco-Sedetalia). Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Одно-, дво-, малорічний монокарпік. Квітконосні (1–4) пагони 20–100 см заввишки, напіврозеткові. Нижні листки довгасті (2,5–10 см завдовжки, 0,5–4,3 см завширшки), в середній та верхній частині яйцеподібноланцетні, голі, сизуваті. Суцвіття щиткоподібноголовчасте. Віночок яскраворожевий. Плід циліндрична, тригнізда, багатонасінна коробочка. Насінини дрібні, округло-ниркоподібні. Цвіте у червні–серпні. Плодоносить у липні–вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Європейського червоного списку. Охороняється в НПП «Гранітно-степове Побужжя». Необхідна охорона популяцій, підсів насіння. Заборонено збирання рослин, порушення умов зростання, випасання, рекреація.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують в Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України, Сирецькому дендрологічному парку.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: Екофлора України, 2002; Клоков, 1948; Собко, 1972; Собко, Гапоненко, 1996; Флора Восточной Европы, 2004; Флора УРСР, 1952; ЧКУ, 1996; Щербакова, 2007; Щербакова, Крицька, Новосад, 2004.