УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Таксономія

Тварини Червоної книги

Кишковопорожнинні

Круглі черви

Кільчасті черви

Членистоногі

Ракоподібні

Багатоніжки

Ногохвістки

Комахи

Одноденки

Бабки

Богомоли

Прямокрилі

Ембії

Рівнокрилі

Напівтвердокрилі або клопи

Твердокрилі

Сітчастокрилі

Скорпіонові мухи

Волохокрилі

Лускокрилі

Перетинчастокрилі

Ксіеліди

Бластикотоміди

Рогохвости

Ксифідріїди

Орусиди

Пильщики-цефіди

Павутинні пильщики

Пильщики-мегалодонтиди

Пильщики-цимбіциди

Пильщики-аргіди

Справжні пильщики

Їздці іхневмоніди

Евритоміди

Стисночеревні горіхотворки

Сапігієві оси

Сколієві оси

Складчастокрилі оси

Дорожні оси

Риючі оси сфециди

Риючі оси краброніди

Андреніди

Меліттіди

Галіктиди

Бджоли мегахіліди

Справжні бджоли

Мурашки

Двокрилі

Павукоподібні

Молюски

Хордові

Рослини Червоної книги

Судинні рослини

Гриби

Водорості

Мохоподібні

Лишайники

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Андрена велика Andrena (Melandrena) magna Warncke, 1965

Андрена велика (Andrena (Melandrena) magna Warncke, 1965) Карта поширення Андрена велика в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Перетинчастокрилі (Hymenoptera), родина — Андреніди (Andrenidae). Один із 65 видів голарктичного підроду Melandrena всесвітньо поширеного роду Andrena (біля 1500 видів). Один із 170 видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в україні: Рідкісний понтійський вид. Відомий з Греції, Туреччини, Румунії, Вірменії, Грузії та України, де зустрічається лише в Криму (Опукський, Карадазький та Казантипський ПЗ, Тарханкут, с. Оленівка, с. Міжводне, окол. м. Сімферополя).

Чисельність і причини її зміни: Дуже рідкісний, відносно крупний вид, який може слугувати здобиччю для колекціонерів. Чисельність знижується через різке зменшення степових ділянок.

Особливості біології та наукове значення: В Криму має 2 покоління; літає з середини травня до кінця липня. Полілект — зустрічається на різноманітних видах степових рослин. Особливості гніздування не відомі. Інші представники роду викопують гнізда в землі, за що отримали назву «земляні бджоли».

Морфологічні ознаки: (За Осичнюк, 1977). Самка: довжина тіла 16–19 мм. Тіло чорне, крила чорно-фіолетові. Вершинні частини тергумів червонуватокоричневі. Голова та груди у густому, досить довгому, повністю чорному або коричнювато-чорному опушенні, іноді з білою перев’язкою на грудях. 1 тергум у досить довгому, рідкому чорному або коричнюваточорному опушенні, 2–4 тергуми на боках апікального краю з невеликими плямами з густих білих волосків, плями на 3–4 тергумах однакового розміру, стегна задніх ніг у білих або сірих довгих волосках; гомілкова сумка коричнювато-жовта, в основі гомілки чорнокоричнева, по нижньому краю біла. Анальна торочка чорна до коричневої. Самець: схожий на самку. 2–4 тергуми черевця майже повністю опушені короткими світлими волосками. Верхня губа, наличник та плями на верхніх щелепах жовті. Вершинні частини 2–4 тергумів темні, коричневого кольору, довжина тіла 14–15 мм.

Режим збереження популяції та заходи з охорони: Охороняється в Опукському, Карадазькому та Казантипському ПЗ. Необхідно створити заказники в інших місцях мешкання виду та охороняти його кормові рослини.

Господарське та комерційне значення: Має значення як запилювач різних видів степових рослин. У комерційних цілях не використовується.

Джерело: Осичнюк, 1977; Gusenleitner, Schwarz, 2002; Радчен- ко, 2005. Автор: В.Г. Радченко Фото: В.Г. Радченко