УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Холодок Палласа (холодок коротколистий) Asparagus pallasii Miscz. (A. brachyphyllus auct. non Turcz.)

Холодок Палласа (холодок коротколистий) (Asparagus pallasii Miscz. (A. brachyphyllus auct. non Turcz.)) Карта поширення Холодок Палласа (холодок коротколистий) в Україні

Таксономічна належність: Родина Холодкові — Asparagaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Рідкісний диз’юнктивно поширений вид.

Ареал виду та його поширення в Україні: Причорномор’я, Нижнє Поволжя, Заволжя, Пд. Сибір, Середня Азія. В Україні — на крайньому півдні Степу. Адм. регіони: Дц, Од, Мк, Хс, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Популяції малочисельні, з поодиноких особин або невеликих груп особин: Одеська обл. (Куяльницький лиман); Миколаївська обл. (Ягорлицька затока, о. Довгий), Чорноморський БЗ; Херсонська обл. (Голопристанський р-н, пн.-сх. узбережжя Ягорлицької затоки, ділянка Солоноозерна Чорноморського БЗ; острів-коса Тендра, включаючи частину Чорноморського БЗ; Скадовський р-н, о-в Джарилгач; Генічеський р-н, острови Бирючий, Чурюк; Чаплинський р-н, окол. с. Іванівка, Строганівка — берег Сиваша; Новотроїцький р-н, с. Захарівка); Донецька обл. (Білосарайська Коса), а також в Криму (Тарханкутський п-в: Чорноморський р-н, с. Оленівка, та в пограничних до Сивашу районах: с. Рижково; Джанкойський р-н, окол. с. Стовпове).

Причини зміни чисельності: Висока стенотопність виду, слабке відновлення, антропогенне навантаження (розорювання степу), на пляжах — надмірний рекреаційний вплив.

Умови місцезростання: Зростає на морських узбережжях та по окраїнах солоних озер, а також на еродованих степових схилах морських лиманів, в угрупованнях порядків Crithmo-Limonietalia, Euphorbietalia peplis, Juncetalia maritimi, Festucetalia vaginatae, Festucetalia valesiacae.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина зі звивисто-в’юнким стеблом 25–35 см завдовжки і товстим кореневищем. Гілки короткі, товстуваті, дугоподібно зігнуті. Кладодії серпоподібні, товстуваті, по 3–4(6) у пучках, сизуваті. Листки лускоподібні, у середній частині стебла з короткою шпоркою. Квітки одностатеві, пазушні, на більш-менш довгих квітконіжках, поодинокі або парні; тичинкові квітки з червонуватою, маточкові — з рожевою оцвітиною. Ягоди округлі, близько 5 мм у діаметрі. Цвіте у травні–липні, плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до ЧКУ (1996), як «Asparagus brachyphyllus Turcz.» Охороняють у Чорноморському БЗ, в РЛП «Кінбурська коса» (Миколаївська обл.), у заказнику загальнодержавного значення «Білосарайська Коса» (Донецька обл.). Рекомендується вирощувати у ботанічних садах. Заборонено зривання рослин для букетів, витоптування.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, селекційне.

Джерело: Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Коломійчук, Подо- рожний, Пюрко, 2004; Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Остапко, 2001; Уманец, 1998; ЧКУ, 1996.