УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Цибуля пряма Allium strictum Schrad. (Allium volhynicum Besser, A. lineare auct. non L.)

Цибуля пряма (Allium strictum Schrad. (Allium volhynicum Besser, A. lineare auct. non L.)) Карта поширення Цибуля пряма в Україні

Таксономічна належність: Родина Цибулеві — Alliaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Реліктовий вид з диз’юнктивним євразійським ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Центральна Європа, Скандинавія, пд. Сх. Європи, Сибіру, гори Середньої Азії, Далекого Сходу, Монголії. В Україні росте на Поділлі: у Гологорах, Кременецьких горах, Медоборах (Товтрах), на Придністров’ї. Адм. регіони: Лв, Тр, Хм.

Чисельність та структура популяцій: Відомо кілька місцезнаходжень. Локальні популяції від кількох десятків до 150–200 рослин (поблизу с. Устя Кам’янець-Подільського р-ну Хмельницької обл.). Популяції повночленні, але в них переважають генеративні особини.

Причини зміни чисельності: Руйнування вапнякових скель, терасування та заліснення схилів, видобування вапняку, недостатнє природне поновлення.

Умови місцезростання: Вапнякові скелі, кам’янисті відслонення, осипища на схилах. Трапляється у складі наскельної кальцефільної рослинності на малопотужних рендзинах, або первинних субстратах, що утворилися в результаті вивітрювання материнських карбонатних порід. Здебільшого у складі угруповань союзів Seslerio-Festucion glaucae, Galio campanulatae-Poion versicoloris, Helianthemo cani-Festucion pallentis, Prunion fruticosae. Ксерофіт, кальцефіл.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 20–50 см заввишки. Цибулина на короткому кореневищі, майже циліндрична або булавоподібноциліндрична, з жовтувато-бурими сітчастоволокнистими оболонками. Стебло пряме, у нижній третині вкрите піхвою листка. Листки (3–5) лінійні, плоскуваті, трохи опукло-увігнуті, з шорсткими краями. Покривало перетинчасте, білувате, дво-, рідко тристулкове. Суцвіття багатоквіткове, напівкулясте. Листочки оцвітини рожеві або світло-пурпурові з темнішою середньою жилкою, довгасто-яйцеподібні, тупі або трохи зверху виїмчасті. Тичинки на третину перевищують оцвітину; їхні нитки при основі розширені й з’єднані між собою та з оцвітиною; нитки внутрішніх тичинок з яйцеподібною основою і коротким зубчиком з кожного боку. Стовпчик виступає з оцвітини. Коробочка обернено-яйцеподібна, коротша від оцвітини. Цвіте в червні–липні. Плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють у ПЗ Медобори (філіал «Кременецькі гори») та в НПП «Подільські Товтри». Доцільним є моніторинг стану популяцій. Заборонено руйнування біотопів, їх заліснення, створення кар’єрів, викопування рослин для альпінаріїв.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: Флора европейской части СССР, 1979; Флора УРСР, 1950; Fabiszewski, 2001.