УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Цибуля Регеля Allium regelianum A. Becker ex Iljin

Цибуля Регеля (Allium regelianum A. Becker ex Iljin) Карта поширення Цибуля Регеля в Україні

Таксономічна належність: Родина Цибулеві — Alliaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Причорноморсько-прикаспійський диз’юнктивний ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні: Причорномор’я, Нижнє Поволжя, Передкавказзя. В Україні — степова зона (пд.). Адм. регіони: Дн, Мк, Хс.

Чисельність та структура популяцій: В БЗ «Асканія-Нова» найчастіше в подах пд. частини, найбільша популяція — у нижній частині Великого Чапельського поду, у Малому Чапельському та Мар’янівському подах, а також у подах Старому, Чорній долині, Агайманському, Сугакли (всього в Чаплинському р-ні 15 локалітетів, у сімох цвітуть щорічно, у інших — періодично). У межах Голопристанського р-ну — до 6–7 тис. генеративних особин. Популяції з правостороннім віковим спектром. У посушливі роки рослини пригнічені, насіннєва продуктивність низька. У сприятливі роки активно розмножується вегетативно.

Причини зміни чисельності: Розорювання, антропогенні зміни гідрологічного режиму, викошування травостою, механічне пошкодження на пасовищах, несприятливі умови проростання на абсолютно заповідних ділянках (потужна підстилка).

Умови місцезростання: Солончаки і солонцюваті місця, як компонент лучно-степових та лучних ценозів в угрупованнях союзу Limonio-Festucion кл. Festuco-Limonietea та порядку Carici praecociElytrigietalia pseudocaesiae. Ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 30–60 см заввишки, з яйцеподібною цибулиною, над якою під піхвою нижнього листка є численні додаткові цибулинки. Стебло борознисте, внизу з листковими піхвами. Листки (3–4) вузькі, напівциліндричні, порожнисті, зверху жолобчасті, біля основи розширені, коротші від стебла. Суцвіття густе, багатоквіткове, з опадним покривалом. Квітки пурпурові. Цвіте у першій половині липня протягом 2 тижнів. Рясність цвітіння залежить від рівня зволоженості попередніх періодів. Плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням і цибулинами. Характерне осіннє проростання цибулин та зимова вегетація.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Червоного списку МСОП, Європейського червоного списку. Охороняють у БЗ «Асканія-Нова» та Чорноморському. Слід вирощувати у ботанічних садах та вводити в культуру. Заборонено викопування, збирання рослин, порушення екотопів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, харчове.

Джерело: Веденьков, Дрогобич, 2003; Вініченко, 2007; Со- ломаха, Шаповал, 2005; Уманець, 1998; Уманець, Войтюк, Соломаха, 2002; ЧКУ, 1996.