УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Цибуля лінійна Allium lineare L. (A. tortuosum Willd. ex Schult. et Schult.f.; Porrum lineare (L.) Raf.)

Цибуля лінійна (Allium lineare L. (A. tortuosum Willd. ex Schult. et Schult.f.; Porrum lineare (L.) Raf.)) Карта поширення Цибуля лінійна в Україні

Таксономічна належність: Родина Цибулеві — Alliaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Східноєвропейсько-азійський рідкісний реліктовий вид.

Ареал виду та його поширення в Україні: Вид диз’юнктивно поширений у Сх. Причорномор’ї, пониззі Дону і Волги, Заволжі, Зх. Сибіру, Середній Азії, Пн.-Зх. Монголії. В Україні у пд.-сх. частині країни: на Донецькому кряжі та Приазовській височині, а також ізольовано на правобережній Дніпропетровщині (м. Кривий Ріг). Адм. регіони: Дн, Дц, Лг.

Чисельність та структура популяцій: Локальні популяції нечисленні, з невеликою щільністю. Площа популяцій коливається від 0,05 до 10 га. Середня щільність — 8–19 особин на 1 м2.

Причини зміни чисельності: Порушення природних екотопів внаслідок господарської діяльності, розробка кар’єрів, терасування, заліснення схилів.

Умови місцезростання: Сухі, бідні, кам’янисті відшарування та щебенисті схили пд. та сх. експозиції. У складі розрідженої петрофітної рослинності. Угруповання кл. Sedo-Scleranthetea. Ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 30– 60 см заввишки. Цибулини поодинокі або зібрані по кілька на короткому кореневищі, майже циліндричні, з бурими сітчастоволокнистими оболонками. Стебло до половини висоти обгорнуте піхвами. Листків 3–4, лінійних. Покривало двостулкове, за довжиною дорівнює квітконіжкам. Суцвіття багатоквіткове, зонтикоподібне, густе, кулясте. Квітки рожеві або яскраво-пурпурові, листочки оцвітини загострені, іноді з відтягнутим кінчиком. Нитки внутрішніх тичинок при основі з двома гострими зубцями, що перевищують зав’язь. Цвіте у червні–липні, плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють у відділенні «Провальський степ» Луганського ПЗ, відділенні «Кальміуське» Українського степового ПЗ, геологічній пам’ятці природи «Сланцеві скелі». Необхідно затвердити ботанічний заказник загальнодержавного значення «Добрянські гори» на Луганщині. Рекомендується виявляти нові місцезнаходження та створювати заказники у місцях зростання виду, контролювати стан популяцій та вирощувати у ботанічних садах. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростань виду, терасування та заліснення схилів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують в Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України, Донецькому ботанічному саду НАН України.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: . Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Клеопов, 1990; Кон- дратюк, Бурда, Остапко, 1985; Кучеревський, 2001; Определитель высших растений Украины, 1987; Остапко, 2001; Перегрим, 2003; Рідкісні й зникаю- чі рослини Луганської області, 20