УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Цибуля скіфська Allium scythicum Zoz

Цибуля скіфська (Allium scythicum Zoz) Карта поширення Цибуля скіфська в Україні

Таксономічна належність: Родина Цибулеві — Alliaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Південнопонтичний ендемік з нез'ясованим таксономічним статусом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пн. Причорномор’я. В Україні — на пд. Степу (Голопристанський та Чаплинський р-ни). Адм. регіон: Хс.

Чисельність та структура популяцій: Відомо кілька місцезнаходжень. Вид раніше зростав у БЗ «Асканія Нова» (поди Солоний, Джамбек), але зараз ці ділянки розорані. На території Чорноморського БЗ вид вперше зібрано в 1998 р. на ділянці «Ягорлицький кут». Максимальна чисельність за період спостережень (біля 59 квітучих особин) відмічена в 2003 р. Особини дифузно розкидані в мікроподах Ягорлицького п-ва.

Причини зміни чисельності: Природна низька чисельність виду, стенотопність, антропогенне порушення екотопів, залежність від природного гідрологічного режиму території.

Умови місцезростання: Зростає на солонцюватих степових подах, на важкосуглинкових лучних солонцях і хлоридних солончаках, в тих самих ценотичних умовах, що й Allium regelianum (угруповання союзу Limonio-Festucion порядку FestucoLimonietalia кл. Festuco-Limonietea), утворюючи з ним змішані популяції. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 30– 70 см заввишки. Цибулина яйцеподібна, з майже шкірястими яснобурими оболонками; цибулинки ясно-коричневі, тонко вздовж зморшкуваті. Стебло порожнисте, тонко-борознисте, вкрите піхвами стеблових листків до 2/5 висоти. Листки (3–4) напівциліндричні, зверху жолобчасті, 1–2 мм завширшки. Покривало коротше від суцвіття, дводільне. Суцвіття багатоквітковий зонтик, біля основи з пучком зменшених тичинкових квіток на коротких ніжках. Листочки оцвітини кремуваті або ліловуваті. Квітує у червні–липні, плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням і цибулинами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Європейського червоного списку. Охороняють у Чорноморському БЗ. Необхідне додаткове вивчення таксономічних, хорологічних, та еколого-ценотичних особливостей виду. Рекомендується надання природоохоронного статусу існуючим місцезнаходженням, вирощування у ботанічних садах. Заборонено викопування, зривання квітів, порушення екотопів, зокрема розорювання ділянок.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, харчове.

Джерело: Веденьков, Дрогобич, 2003; Коломійчук, 2002; Уманець,1998, Фіторізноманіття національних природних парків України, 2003; Флора УРСР, 1950; ЧКУ, 1996.